دانلود کتاب سفرنامه خانیکوف

کتابهای مرتبط

توضیحــات تاریخ ارسال : (مرداد ۱۵, ۱۳۹۳)

ترجمۀ حاضر بخشی از پژوهشهای نیکولای ولادیمیر خانیکوف، جغرافیدان دانشمند روسی طی سفرهای او به ایران در سالهای ۱۸۵۸ و ۱۸۵۹ میلادی است که تحت عنوان « گزارش سفر به بخش جنوبی آسیای مرکزی» در مجموعه آثار این نویسنده راجع به ایران به چاپ رسیده است.

 

خانیکوف قبل از اقدام به کاوشهای علمی در شرق و مرکز ایران ، به کرات به کشور ما سفر کرده و علاوه بر آن سالی چند نیز به عنوان نمایندۀ سرکنسولگری روس در تبریز اقامت گزیده بود . وی در آن ایام وقت خود را صرف مسافرت به شهرهای مختلف ، مطالعۀ اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران و تعیین موغیت جغرافیایی مناطق اطراف حوزۀ ماموریت خویش می کرد . در سال ۱۸۵۲ از طریق سقز و بانه تا همدان پیش رفت و به اکتشافات جغرافیایی پرداخت و در مراجعت از راه بیجار به پایتخت رهسپار شد . در نقشه ای که با استفاده از روش علمی از وضعیت دریاچۀ ارومیه تهیه کرد ، برخی از کاستیهای نقشه هایی را که جهانگردان قبلی از این محل ترسیم کرده بودند ، بر طرف ساخت . ضمنان مناطق شمالی و شمال غرب ایران را سرتاسر در نوردید و در زمینۀ مختصات طبیعی این نواحی ، همواره با به کارگیری شیوه های علمی ، به مطالعات گسترده ای دست زد و موقعیت صحیح بسیاری از نقاط را روی نقشۀ ایران تعیین و شماری از اشتباهات کاشفان پیش از خود را تصحیح کرد ، ضمن آن که در زمینۀ نژاد شناسی بررسیهای ارزنده ای انجام داد . از سوی دیگر طی تمام این سالها به مطالعۀ خاطرات سفر و گزارشهای جهانگردان و نیز بررسی تحقیقات و کاوشهای آنها دربارۀ ایران ، به ویژه شرق و مرکز آن همت گماشته و با علاقه تام و کنجکاوی و وسواس علمی ستایش آمیزی آنها را مورد نقد و بررسی قرار داده بود ، به طوری که در اکتبر ۱۸۷۵ ، هنگامی که طرحی مبنی بر ضرورت اقدام به تحقیقات همه جانبه و گسترده ای در نواحی شرقی ایران را به انجمن جغرافیایی سن پترزبورگ ارایه داد و نظرات خود را در این مورد تشریح کرد ، نه تنها با منطقه بیگانه نبود ، که در نتیجۀ سالها تفحص عمیقا با آن آشنا شده بود .

 

با این ترتیب خانیکوف با شناخت کافی از ایران ، تکیه بر مطالعات و کاوشهای شخصی ، آشنایی کامل با دستاوردهای جهانگردان پیشین و نیز ارزیابی کیفیت کار آنها برنامه ای مدون و دقیق تنظیم کرد و در اواخر ژانویه ۱۸۵۸با کوله باری از داده ها و اطلاعات مفید و مجهز به ابزار و وسایل علمی متداول آن زمان ، همراه هیاتی مرکب از تنی چند از دانشمندان و متخصصان و دو نقشه بردار سفر علمی خود را از راه تفلیس به سوی ایران آغاز کرد ، که شرح مفصل آن موضوع این کتاب را تشکیل می دهد .

افزودن نــسخه صوتی

افـــزودن تصویر

افزودن برچسب

نــظرات کاربــران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.