دانلود کتاب انسان شناسی و خودشناسی

کتابهای مرتبط

توضیحــات تاریخ ارسال : (تیر ۲۸, ۱۳۹۳)

انسان باید بی مهابا در مطالعه و تحقیق و بهره گیری از تجربیات دیگران باشد و در این راستا از هیچ کوششی فرو گذار نکند. ولی هر چیزی را باید از خودش بخواهد و هر سوالی را از خودش بپرسد و هر جوابی را نیز از ندای درونی اش بشنود .

شاعر می گوید :

آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم       یار در خانه و ما گرد جهان می گردیم

و به قول اریک فروم گفته است که : انسان اشیاء را بت خود کرده است و بت هایی را پرستش می کند که توانایی نابود کردن او را دارند . اگر عشق به زندگی در بیشتر انسانها کمرنگ شود نابودی نسل بشر احتمالی واقعی خواهد بود . پس بیایید انسان و علل و رشه های رنج های او را بشناسیم و برای نجاتش چاره ای بیاندیشیم . از طرفی دیگر انسان برای شناخت هستی و خداوند نخست باید خودش را بشناسد و برای اینکار باید انسان را بشناسد . یعنی از نیازهای و ویژگی های انسان آگاهی های لازم و کافی داشته باشد . در واقع همه شناخت های قابل حصول توسط هر شخصی بستگی به این دارد که وی تا چه اندازه خودش و انسان را بشناسد . فهم و شناخت نتیجه شهود و یک احساس درونیست و مقوله ای کاملا متفاوت از دانش اندوزیست . به عنوان مثال آلبرت انیشتن نیز راز کامیانی خود را شهود باطنی اعلام کرده بود .

خود شناسی امری نسبی است چون انسان موجودیست که نمی توان او را به طور کامل شناخت . موضوع قابل تعمیق در اهمیت خود شناسی و انسان شناسی اینست که بزرگترین صاحبنظران و اندیشمندان دنیا در علوم مختلف اعم از ریاضیات ، فیزیک ، شیمی ، قلسفه ، عرفان ، خداشناسی و غیره دارای جملات ارزشمند و قابل تعمقی درباره انسان شناسی هستند و هر کسی که می تواند کار خارق العادی ای انجام دهد و یا اندیشه برتری دارد به نسبت بیشتری از این شناخت ها برخوردار است . انسان موجودیست که از وجودش آگاه است ولی متاسفانه این آگاهی اش را از یاد می برد و در ناخودآگاهش زندگی می کند . هر چند همه افراد تا حدودی از روانشناسی ، انسان شناسی و خود شناسی بهره مندند و در زندگی روزمره خود از این شناخت ها استفاده می نمایند ، ولی بدیهی است که همه به یک میزان از این شناخت ها بهره مند نیستند و از این نظر تفاوتهایشان بسیار فاحش است . به نظر می رسد که شناخت جهان بیرون بدون شناخت دنیای درون خود ممکن نمی شود . این یک رابطه دو جانبه است مانند هر نیرویی که در طبیعت به صورت دو تایی ظاهر می شود و همانند دیگر مفاهیم و پدیده های هستی و طبیعت که زوج هستند .

برای شناخ صحیح انسان باید همه نیازها و ویژگی های او را بشناسیم و برای یافتن علل رنج های او باید از خوراک و نیازها و ویژگی های جسمی و روحی و روانی او بدانیم و همه لایه های وجودی وی را مورد سنجش و بررسی قرار دهیم تا بتوانیم به فراتر از نیازهایش رفته و او را بسوی سلامتی ، زندگی بهتر و شناخت های برتر سوق دهیم .

انسان شناسی معنی و مفهومی جامع تر و فراتر از روانشناسی دارد . در اینجا با اهمیت ترین مسایل و موضوعات مربوط به انسان مطرح گردیده اند تا این راه برای علاقه مندان هموارتر و کوتاه تر شود . این کتاب را به تمامی مشتاقان طریق خودشناسی و انسان شناسی تقدیم می دارم .

افزودن نــسخه صوتی

افـــزودن تصویر

افزودن برچسب

نــظرات کاربــران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.