جزئیات محصول
نویسنده نصرت الله جاوید
زبان فارسی
صفحات 91
پسوند فایل: PDF
حجم فایل 693 KB
تاریخ انتشار ۲۸ تیر ۱۳۹۳
دسته بندی
رای خود را ثبت کنید

انسان باید بی مهابا در مطالعه و تحقیق و بهره گیری از تجربیات دیگران باشد و در این راستا از هیچ کوششی فرو گذار نکند. ولی هر چیزی را باید از خودش بخواهد و هر سوالی را از خودش بپرسد و هر جوابی را نیز از ندای درونی اش بشنود .

شاعر می گوید :

آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم       یار در خانه و ما گرد جهان می گردیم

و به قول اریک فروم گفته است که : انسان اشیاء را بت خود کرده است و بت هایی را پرستش می کند که توانایی نابود کردن او را دارند . اگر عشق به زندگی در بیشتر انسانها کمرنگ شود نابودی نسل بشر احتمالی واقعی خواهد بود . پس بیایید انسان و علل و رشه های رنج های او را بشناسیم و برای نجاتش چاره ای بیاندیشیم . از طرفی دیگر انسان برای شناخت هستی و خداوند نخست باید خودش را بشناسد و برای اینکار باید انسان را بشناسد . یعنی از نیازهای و ویژگی های انسان آگاهی های لازم و کافی داشته باشد . در واقع همه شناخت های قابل حصول توسط هر شخصی بستگی به این دارد که وی تا چه اندازه خودش و انسان را بشناسد . فهم و شناخت نتیجه شهود و یک احساس درونیست و مقوله ای کاملا متفاوت از دانش اندوزیست . به عنوان مثال آلبرت انیشتن نیز راز کامیانی خود را شهود باطنی اعلام کرده بود .

خود شناسی امری نسبی است چون انسان موجودیست که نمی توان او را به طور کامل شناخت . موضوع قابل تعمیق در اهمیت خود شناسی و انسان شناسی اینست که بزرگترین صاحبنظران و اندیشمندان دنیا در علوم مختلف اعم از ریاضیات ، فیزیک ، شیمی ، قلسفه ، عرفان ، خداشناسی و غیره دارای جملات ارزشمند و قابل تعمقی درباره انسان شناسی هستند و هر کسی که می تواند کار خارق العادی ای انجام دهد و یا اندیشه برتری دارد به نسبت بیشتری از این شناخت ها برخوردار است . انسان موجودیست که از وجودش آگاه است ولی متاسفانه این آگاهی اش را از یاد می برد و در ناخودآگاهش زندگی می کند . هر چند همه افراد تا حدودی از روانشناسی ، انسان شناسی و خود شناسی بهره مندند و در زندگی روزمره خود از این شناخت ها استفاده می نمایند ، ولی بدیهی است که همه به یک میزان از این شناخت ها بهره مند نیستند و از این نظر تفاوتهایشان بسیار فاحش است . به نظر می رسد که شناخت جهان بیرون بدون شناخت دنیای درون خود ممکن نمی شود . این یک رابطه دو جانبه است مانند هر نیرویی که در طبیعت به صورت دو تایی ظاهر می شود و همانند دیگر مفاهیم و پدیده های هستی و طبیعت که زوج هستند .

برای شناخ صحیح انسان باید همه نیازها و ویژگی های او را بشناسیم و برای یافتن علل رنج های او باید از خوراک و نیازها و ویژگی های جسمی و روحی و روانی او بدانیم و همه لایه های وجودی وی را مورد سنجش و بررسی قرار دهیم تا بتوانیم به فراتر از نیازهایش رفته و او را بسوی سلامتی ، زندگی بهتر و شناخت های برتر سوق دهیم .

انسان شناسی معنی و مفهومی جامع تر و فراتر از روانشناسی دارد . در اینجا با اهمیت ترین مسایل و موضوعات مربوط به انسان مطرح گردیده اند تا این راه برای علاقه مندان هموارتر و کوتاه تر شود . این کتاب را به تمامی مشتاقان طریق خودشناسی و انسان شناسی تقدیم می دارم .

محصولات پر فروش

پرفروش ترین کتاب های فروشگاه ما

دانلود کتاب زن بودن نوشتۀ تونی گرنت

کتاب زن بودن رویکردی استثنایی نسبت به زنانگی ترسیم می‌کند. به ز... 

دانلود کتاب بهترین سال زندگی تو

کتاب بهترین سال زندگی تو روشی اثبات شده برای رسیدن به اهداف بزرگ... 

زنان زیرک چرا مردان عاشق زنان زیرک می‌شوند؟

زنان ‌زیرک یا چرا مردها عاشق زنان زیرک می‌شوند؟ کتابی روان‌ ش... 

دانلود کتاب چگونه با هرکسی صحبت کنیم

دربارۀ کتاب دانلود کتاب چگونه با هرکسی صحبت کنیم: ۹۲ راهکار ساده برای ...