ماشین حساب با استفاده از میکروکنترلر ۸۰۵۱

 

مقدمه‌ای بر میکروکنترلر ۸۰۵۱

 

باوجود اینکه بیش از بیست سال از تولد ریز پردازنده نمی‌گذرد، تصور وسیال الکترونیکی و … بدون آنکه کار مشکی است در سال ۱۹۷۱ شرکت اینتل: ۸۰۸۰ را به عنوان اولین ریز پردازنده موفق عرضه کرد مدت کوتاهی پس از آن، موتورولا، RCA و سپس Mostechnoloy و zilog انواع مشابهی را به ترتیب به نامهای Z80 , 6502 , 6800 عرضه کردند. گرچه این مدارهای مجتمع به خودی خود فایده چندانی نداشتند.  اما به  عنوان بخشی از یک کامپیوتر تک بورد (SBC) به جزء مرکزی فرآورده‌های مفیدی برای آموزش طراحی با ریز پردازنده ها تبدیل شدند. از این SBC کمه به سرعت به آزمایشگاههای طراحی در کالج‌ها،  دانشگاهها و شرکت های الکترونیکی راه پیدا کردند ومی توان برای نمونه از D2 موتورولا KIM-1 ساخت Mostechnology و SDK-85 متعلق به شرکت اینتل نام برد.

 

میکروکنترلر قطعه‌ای شبیه به ریز پردازنده است. در ۱۹۷۶ اینتل ۸۷۴۵ را به عنوان اولین قطعه خانواده‌ی یک CPU، ۱ کیلو بایت EPROM ، ۶۴ بایت، RAM، ۲۷ پایه I/O و یک تایمر ۸ بیتی بود. توان، ابعاد و پیچیدگی میکروکنترلرها با اعلام ساخت۸۰۵۱ یعنی اولین عضو خانواده میکروکنترلرهای MCS-51 در ۱۹۸۰  توسط اینتل پیشرفت چشمگیری کرد. در مقایسه با ۸۰۴۸ این قطعه شامل بیش از ۶۰۰۰۰ ترانزیستور، K4 بایت ROM، ۱۲۸ بایت RAM، ۳۲ خط I/O یک درگاه سریال و دو تایمر ۱۶ بیتی است. که از لحاظ مدارات داخلی برای یک IC بسیار قابل ملاحظه است.
امروزه انواع گوناگونی از این IC وجود دارند که بصورت مجازی این مشخصات را دو برابر کرده‌اند. شرکت زیمنس که دومین تولید‌کننده قطعات MCS-51 است SAB80515 را به عنوان یک ۸۰۵۱ توسعه یافته در یک بسته‌ی ۶۸ پایه با شش درگاه I/O 8 بیتی، ۱۳ منبع وقفه و یک مبدل آنالوگ به دیجیتال با ۸  کانال ورودی عرضه کرده است خانواده ۸۰۵۱ به عنوان یکی از جامعترین و قدرتمندترین میکروکنترلرهای ۸ بیتی شناخته شده و جایگاهش را به  عنوان یک میکروکنترلر مهم برای سالهای آینده یافته است.

 

اصطلاحات فنی

 

یک کامپیوتر توسط دو ویژگی کلیدی تعریف می‌شود: (۱) داشتن قابلیت برنامه‌ریزی برای کار کردن روی داده بدون مداخله انسان و (۲) توانایی ذخیره و بازیابی عموماً یک سیستم کامپیوتری شامل ابزارهای جانبی برای ارتباط با انسان‌ها به علاوه برنامه‌هایی برای پردازش داده نیز می‌باشد تجهیزات کامپیوتر سخت افزار و برنامه های آن نرم افزار نام دارند.

 

یک سیستم کامپوتری شامل یک واحد پردازش مرکزی است که از طریق گذرگاه آدرس، گذرگاه داده و گذرگاه کنترل به حافظه قابل دستیابی تصادفی و حافظه‌ی فقط خواندنی متصل می‌باشد. مدارهای واسطه گذرگاه‌های سیستم را به وسایل جانبی متصل می کنند.

 

کلمات کلیدی:
میکروکنترلر ۸۰۵۱
ریز پردازنده‌ها
ماشین حساب

 

فهرست مطالب

 

مقدمه‌ای بر میکروکنترلر ۸۰۵۱ ۱
اصطلاحات فنی ۲
واحد پردازش مرکزی ۳
مقایسه ریز پردازنده‌ها با میکروکنترلرها ۴
معماری سخت افزار ۵
کاربردها ۵
ویژگی‌های مجموعه‌ی دستور المعل ها ۶
مروری بر خانواده MCS-51 8
ساختار درگاه  I/O 15
سازمان حافظه  ۱۶
RAM بیت آدرس پذیر ۱۸
بانک های ثبات ۱۹
ثباتهای کاربرد خاص ۲۰
کلمه وضعیت برنامه ۲۱
پرچم نقلی ۲۱
پرچم نقلی کمکی ۲۲
بیت های انتخاب بانک ثبات ۲۳
پرچم سرریز ۲۳
بیت توازن ۲۴
اشاره‌گر پشته ۲۵
اتصال LCD به ۸۰۵۱ ۲۵
اتصال ۸۰۵۱ به صفحه کلید ۳۱
زمین کردن سطرها و خواندن ستون‌ها ۳۲

 

قیمت فایل ۵,۵۰۰ تومان

 

خرید آنلاین پایان نامه ماشین حساب با استفاده از میکروکنترلر 8051

 

توجه : تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 

جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید.

محصولات پر فروش

پرفروش ترین کتاب های فروشگاه ما

دانلود کتاب زن بودن نوشتۀ تونی گرنت

کتاب زن بودن رویکردی استثنایی نسبت به زنانگی ترسیم می‌کند. به ز... 

دانلود کتاب بهترین سال زندگی تو

کتاب بهترین سال زندگی تو روشی اثبات شده برای رسیدن به اهداف بزرگ... 

زنان زیرک چرا مردان عاشق زنان زیرک می‌شوند؟

زنان ‌زیرک یا چرا مردها عاشق زنان زیرک می‌شوند؟ کتابی روان‌ ش... 

دانلود کتاب چگونه با هرکسی صحبت کنیم

دربارۀ کتاب دانلود کتاب چگونه با هرکسی صحبت کنیم: ۹۲ راهکار ساده برای ...