دانلود پایان نامه عوامل موثر بر تورم در اقتصاد ایران و روشهای مقابله با آن

کتابهای مرتبط

توضیحــات تاریخ ارسال : (آذر ۲۴, ۱۳۹۴)

 

دانلود پایان نامه رشته اقتصاد عوامل موثر بر تورم در اقتصاد ایران و روشهای مقابله با آن

 

چکیده

 

در این پایان نامه ابتدا به بررسی عوامل تورم در ایران پرداخته؛ سپس راهکار‌های اسلامی در جهت رفع آن ارائه شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که عامل اصلی تورم در ایران، ساختاری است. گسترش شهرنشینی و افزایش جمعیت باعث تقاضا برای محصولات غذایی و تجاری شده است. وجود محدودیت‌های بسیاری در دو بخش کشاورزی و صنعت سبب شده که تولید نتواند پاسخگوی این مازاد تقاضا باشد و در نتیجه قیمت نسبی آن‌ها افزایش یافته است. در مرحله بعد، افزایش قیمت به بخش‌های دیگر نیز سرایت کرده است. از طرفی افزایش درآمد‌های نفتی و گسترش نقدینگی در اثر گسترش شبکه بانکی و تسهیلات بانکی روند افزایش قیمت‌ها را تشدید کرد. در سال‌های بعد از انقلاب نیز ایجاد وضعیت خاص سیاسی و اقتصادی و اجرای برخی سیاست‌های اقتصادی از طرف دولت بحران را پیچیده‌تر کرد.

 

در قسمت پایانی با ارائه الگوهایی اسلامی در زمینه‌های فرهنگ کار، تولید (در دو بخش صنعت و کشاورزی)، تعاون و سیاست‌های دولت (سیاست‌های مالیاتی، پولی و هزینه‌ها) راهکار‌هایی در جهت ایجاد تحول در بخش تولید و عرضه به‌منظور مهار تورم در اقتصاد ایران، پیشنهاد شده است.

 

واژگان کلیدی:
تورم
نرخ تورم
تورم ساختاری
عوامل تورم در ایران
راهکارهای اسلامی مبارزه با تورم

 

مقدمه

 

در تعریفی‌ساده، تورم عبارت است از «افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در یک دوره زمانی معیّن». بر این اساس، تقسیم تورم به انواع گوناگون (ضعیف، متوسط، شدید یا افسارگسیخته) چنان‌که در ادبیات اقتصادی مطرح است، در واقع ذکر مصادیق آن است؛ وگرنه همه در ماهیت (افزایش سطح عمومی قیمت‌ها) یکسان هستنند.پدیده تورم در بیشتر کشورهای ‌جهان، کم و بیش وجود دارد؛ اما نرخ آن، در جوامع‌ و زمان‌های گوناگون فرق ‌می‌کند. این ‌پدیده‌ در دوره‌های اخیر در کشور‌های توسعه‌یافته، کمتر مشکل‌آفرین بوده؛ زیرا این کشورها گرفتار تورم شدید و مزمن نیستند؛ اما کشورهای ‌در حال توسعه با تورم‌های شدید مواجهند که آثار منفی بسیاری مانند افزایش نابرابری در توزیع درآمد، افزایش مصرف، کاهش پس‌انداز و سرمایه‌گذاری، انحراف منابع به تولید کالاها و خدمات غیرضرور، کاهش رشد اقتصادی و گسترش انواع فسادهای مالی، اداری‌ را به‌دنبال دارد.

 

در اوایل دهه۱۹۹۰ نرخ تورم در آرژانتین ۳۳۱۴، ‌‌در برزیل ۲۹۳۸ و در پرو ۷۴۸۲ درصد بوده است. در فاصله سال‌های (۱۹۸۵ـ ۱۹۹۱) کشورهای ‌امریکای لاتین بیشترین نرخ تورم و کشورهای صنعتی کمترین نرخ تورم را داشته‌اند.بررسی‌های انجام‌شده در مورد نرخ تورم در ۶۵ کشور جهان نشان می‌دهد که در سال ۲۰۰۲ متوسط نرخ تورم در این کشورها حدود ۲۱/۷ درصد بوده است. این بررسی‌ها همچنین نشان می‌دهند که نرخ تورم در این ‌سال در ایران حدود ۱۵درصد یعنی تقریباً دو برابر نرخ متوسط تورم در کشورهای ‌پیشین است. کمترین میزان تورم ۴/۰ درصد در ژاپن‌ و بیشترین ‌آن ۱۰۳ درصد در آنگولا بوده است (جمهوری‌اسلامی، ۲۲/۳/۸۲).

 

این پایان نامه مشتمل بر دو بخش است: بخش اول مباحث نظری تورم را بیان کرده، در بخش دوم به بررسی عوامل تورم در ایران و راهکارهای اسلامی مقابله با آن می‌پردازد.

 

فهرست مطالب

 

عوامل موثر بر تورم در اقتصاد ایران و روشهای مقابله با آن ۱
چکیده ۳
مقدمه ۴

 

بخش اول: ادبیات موضوع ۵

 

أ. عوامل تورم ۵
ب. روشهای مبارزه باتورم ۱۰

 

بخش دوم: تورم، عوامل و راهکارهای مبارزه با ‌آن در ایران ۱۰

 

۱٫ پیامدهای تورم در اقتصاد ایران ۱۱
أ. اثرگذاری روی کیفیت توزیع و سطح زندگی مردم: ۱۲
ب. آثار تورم بر تولید، سرمایه‌گذاری و پس‌انداز ۱۴
ج. افزایش مفاسد اداری، مالی و اجتماعی ۱۵
۲٫ بررسی عوامل تورم در ایران ۱۶
أ. فشار تقاضا ۱۶
ب. فشار هزینه (افزایش قیمت حامل‌های انرژی و برخی کالاهای اساسی) ۱۸
ج. عامل وارداتی ۱۹
د. عوامل ساختاری ۱۹
۳٫ مطالعات تجربی در اقتصاد ایران ۲۵
۴٫ راهکارهای مبارزه با تورم در ایران ۲۷
۱٫ تلاش در جهت تحقق آموزه‌های اقتصاد اسلامی ۲۹
۲٫ اصلاح ساختار تولید ۳۳
۳٫ اصلاح الگوی مصرف ۳۶
۴٫ اصلاح سیاستهای دولت ۳۸
نتیجه ۴۰
منابع و مأخذ ۴۲

 

قیمت فایل ۲۵,۰۰۰ تومان

 

خرید آنلاین پایان نامه رشته اقتصاد عوامل موثر بر تورم در اقتصاد ایران و روشهای مقابله با آن

 

توجه : تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 

جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید.

افزودن نــسخه صوتی

افـــزودن تصویر

افزودن برچسب

نــظرات کاربــران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.