دانلود پایان نامه بررسی تورم در سالهای ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۸ در اقتصاد ایران

کتابهای مرتبط

توضیحــات تاریخ ارسال : (آذر ۲۴, ۱۳۹۴)

 

دانلود پایان نامه رشته اقتصاد بررسی تورم در سالهای ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۸ در اقتصاد ایران

 

چکیده

 

بطور کلی مطالعات بسیاری در دهه‌های اخیر، در خصوص تورم در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه انجام شده است. اگرچه یک درک عمومی در خصوص مفهوم تورم وجود دارد، ولیکن در خصوص علل ایجادکننده آن بین اقتصاددانان هنوز اتفاق نظر وجود ندارد. هیچ‌یک از دو دیدگاه رقیب، دیدگاه مانتاریسم و ساختارگرایان، نتوانسته‌اند مدل تئوریکی کاملاً موفقی را برای تشریح رفتار قیمت ارائه دهند. این پایان نامه تلاشی برای رسیدن به یک مدل‌سازی مناسب‌تر نسبت به این دیدگاه‌ها می‌باشد.

 

به منظور بررسی ارتباط بلندمدت بین نرخ تورم و عوامل مؤثر بر آن برای دوره زمانی ۸۱-۱۳۳۸  (۲۰۰۲-۱۹۵۹) از روش اقتصادسنجی خودتوضیح برداری با وقفه‌های گسترده استفاده شده است.نتایج نشان می‌دهد تولید، شاخص قیمت کالاهای وارداتی، حجم نقدینگی و نرخ ارز از متغیرهای اثرگذار بر نرخ تورم در اقتصاد ایران می‌باشند.

 

کلمات کلیدی:
تورم
تولید
نرخ ارز
دستمزد
نقدینگی
روش ARDL
شاخص قیمت کالاهای وارداتی

 

مقدمه

 

بطورکلی اقتصاددانان از نظر هدف‌های سیاست کلان اقتصادی، بر مواردی همچون اشتغال کامل، ثبات قیمت‌ها (کنترل تورم)، توزیع عادلانه درآمد و رشد مداوم اقتصادی تأکید دارند. به‌دلیل اثرات مخرب تورم، کنترل آن به‌عنوان یکی از هدف‌های سیاست کلان اقتصادی همیشه مورد توجه اقتصاددانان بوده است. از آثار مخرب تورم می‌‌توان به توزیع مجدد درآمد به نفع صاحبان دارایی و به زیان مزد و حقوق بگیران، افزایش نااطمینانی و بی‌ثباتی در اقتصاد کلان و در نتیجه کوتاه‌تر شدن افق زمانی تصمیم‌گیری و کاهش سرمایه‌گذاری بلندمدت و عوامل دیگر اشاره نمود.

 

نکته قابل توجه در خصوص تورم آن است‌که علیرغم وجود یک تعریف مشخص در خصوص تورم، دیدگاه واحدی در خصوص علل ایجاد تورم وجود ندارد. برخی از اقتصاددانان رشد بی‌رویه حجم پول، گروهی دیگر اضافه تقاضا در بازار کالا، برخی فشار هزینه و افزایش قیمت نهاده‌های تولیدی و در نهایت عده‌ای دیگر تنگناهای موجود در بخش‌های مختلف و ضعف در بخش‌های کشاورزی و تجارت خارجی را منشأ اصلی تورم عنوان می‌نمایند.

 

با توجه به اینکه اقتصاد ایران در طی سال‌های متمادی با معضل اقتصادی تورم مواجه بوده است، این مطالعه به بررسی تطابق و قدرت توضیح دهندگی نظریات ارائه شده (در خصوص منشأ تورم) در تبیین و تشریح واقعیات اقتصاد ایران، و شناسایی عوامل مؤثر بر تورم با استفاده از آمار‌های سری زمانی (سالانه) دوره ۸۱-۱۳۳۸ می‌پردازد. بخش اول از این مطالعه، تعریفی از تورم و نظریات اقتصادی در خصوص منشأ آن ‌را ارائه می‌نماید، بخش دوم با عنوان نگاهی به واقعیات اقتصاد ایران، تطابق و قدرت توضیح دهندگی نظریات مختلف، در ارتباط با حقایق آشکار شده اقتصاد ایران را بررسی می‌کند، بخش سوم نیز به مروری اجمالی بر مطالعات انجام شده در خصوص تورم اشاره می‌نماید.

 

بخش چهارم با ارائه مدلی به تبیین پویایی تورم در اقتصاد ایران می‌پردازد، در این قسمت با استفاده از تکنیک اقتصادسنجی ARDL، مدلی برآورد شده است که در آن، شاخص ضمنی تولید ناخالص داخلی تابعی از تولید، شاخص بهای کالاها و خدمات وارداتی، حجم نقدینگی، دستمزد و نرخ ارز می‌باشد، در ادامه نیز با ارائه یک مدل VAR، توابع عکس‌العمل و تجزیه واریانس برای بررسی پویایی‌های کوتاه‌مدت استخراج شده است. بخش پنجم نیز به بیان دستاوردهای حاصله از این بررسی می‌پردازد.

 

فهرست مطالب

 

بررسی تورم در اقتصاد ایران (۸۱-۱۳۳۸) ۱
چکیده ۲
مقدمه ۴
۱٫ تعریف تورم و نظریات اقتصادی در خصوص منشأ آن ۶
۱-۱٫ تعریف تورم ۶
۲-۱٫ نظریات اقتصادی در خصوص منشأ تورم ۷
الف) معادله مبادله فیشر ۷
ب) معادله کمبریج ۸
۲-۲-۱٫ نظریه جدید مقداری پول (پولیون) ۹
۳-۲-۱٫ الگوی شکاف تورمی کینز ۱۰
۴-۲-۱٫ الگوی فشار هزینه ۱۱
۵-۲-۱٫ الگوی تورم از دیدگاه ساختارگرایان ۱۲
۲٫ نگاهی به واقعیات اقتصاد ایران ۱۳
۱-۲٫ بررسی روند نقدینگی، تولید ناخالص داخلی و شاخص‌های مختلف قیمت ۱۳
۲-۱-۲٫ تولید ناخالص داخلی و رشد آن ۱۴
۳-۱-۲٫ شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی و رشد آن ۱۴
۴-۱-۲٫ شاخص ضمنی تولید ناخالص داخلی ۱۴
۵-۱-۲٫ شاخص قیمت کالاهای وارداتی ۱۵
۲-۲٫ بررسی میزان همبستگی تورم و رشد نقدینگی در اقتصاد ایران ۱۵
جدول ۱ – نرخ رشد نقدینگی، تولید، تورم و شاخص ضمنی تولید ناخالص داخلی ۱۹
نمودار ۱ – نرخ رشد نقدینگی و نرخ رشد شاخص ضمنی تولید ناخالص داخلی ۲۱
نمودار ۲ – نرخ رشد تولید و نرخ رشد شاخص ضمنی تولید ناخالص داخلی ۲۲
۳-۲٫ بررسی همبستگی سطح عمومی قیمت، شاخص بهای کالاهای وارداتی و شاخص بهای تولیدکننده ۲۲
نمودار ۳ – شاخص ضمنی تولید ناخالص داخلی و شاخص بهای کالاها و خدمات وارداتی ۲۳
۴-۲٫ تورم ساختاری در اقتصاد ایران ۲۷
۳٫ مروری بر مطالعات انجام شده ۲۹
۴٫ بررسی تجربی تورم در اقتصاد ایران ۳۳
۱-۴٫ انتخاب روش تخمین ۳۵
۲-۴٫ تخمین مدل به روش ARDL 36
۳-۴٫ تابع عکس العمل ۴۲
۴-۴٫ تجزیه واریانس ۴۵
جمع‌بندی و ملاحظات ۴۶
منابع ۵۱

 

قیمت فایل ۳۵,۰۰۰ تومان

 

خرید آنلاین پایان نامه رشته اقتصاد بررسی تورم در سالهای 1381 تا 1388 در اقتصاد ایران

 

توجه : تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 

جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید.

افزودن نــسخه صوتی

افـــزودن تصویر

افزودن برچسب

نــظرات کاربــران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.