دانلود پایان نامه ارزیابی اثرات رنگ بر حافظه دانش آموزان دبستانی

کتابهای مرتبط

توضیحــات تاریخ ارسال : (آبان ۲۴, ۱۳۹۵)

دانلود پایان نامه رشته روانشناسی ارزیابی اثرات رنگ بر حافظه دانش آموزان دبستانی

 

چکیده:

 

در پژوهش حاضر تأثیر رنگ بر حافظه کودکان اول دبستان مورد آزمون قرار گرفته است. جامعه آماری و تعداد دانش آموزان، آزمون شده ۴۲ نفر می باشند که با استفاده از روش دو گروه مستقل و تصادفی مورد سنجش قرار گرفته اند. ابزار اندازه گیری در این پژوهش یک سری تصاویر که تعداد آنها ۲۰ عدد بوده است و به صورت رنگی در همان تعداد بصورت سیاه و سفید تهیه شده است و هر دو گروه با یک سری از این تصاویر یعنی گروهی با تصاویر رنگی و گروه دیگر با تصاویر سیاه و سفید مورد سنجش قرار گرفته اند. مسأله در این پژوهش این بود که آیا رنگ بر حافظه تأثیر مثبت دارد. آیا بین رنگ و حافظه رابطه مستقیم است، که با انجام عملیات آماری که در این پژوهش از آزمون t دو گروه مستقل استفاده شده و پس از تجزیه و تحلیل نتایج زیر بدست آمده که اولاً رنگ بر حافظه تأثیر مثبت دارد، ثانیاً رابطه بین رنگ و حافظه مستقیم است.

 

کلمات کلیدی:
رنگ
حافظه
کودکان

 

مقدمه:

 

حافظه موضوعی است که از دیرزمان مورد توجه انسان بوده و او همواره برای شناخت و بهبود آن کوشیده است. در واقع کمتر فردی است که با توانمندی های حافظه خویش درگیر نبوده و برای تقویت آن تلاش نکند. از نظر مردم، موفقیتهای تحصیلی و شغلی مستقیماً با این توانایی ارتباط دارد. پژوهشگران و رهبران عموماً افرادی با حافظه قوی بوده و از آن در راه رسیدن به اهداف خود کمک گرفته اند. هر چند حافظه قوی به معنای «هوش و خلاقیت» زیاد نیست آزمایشها نشان داده اند که این دو، با حافظه ارتباط مستقیم دارند. (جعفریان، ۱۳۷۵)
درگیری فکری با استعداد پرسش برانگیز حافظه حوضه اختصاصی انسان نوین نیست، زیرا که بسیاری از تمدنها در گذشته، منشأ کارکرد و تربیت آن را عمیقاً مد نظر داشته‌اند در حقیقت، مطالعه حافظه از تاریخچه ای غنی برخوردار است که به روزگاران دور یعنی آغاز تمدن مغرب زمین باز می گردد. این مطلب موضوعی است مورد علاقه و تفحص برای اندیشمندان بزرگ تمامی دوره ها بوده است.(ابراهیم زاده، ۱۳۶۸، ص ۱۸)
عوامل مختلفی بر حافظه مؤثر هستند از جمله هیجان، هوش، سن و رنگ که در اینجا ما به تأثیر رنگ بر حافظه پرداخته ایم.رنگ در محیط زندگی انسان اهمیت بسزایی برخوردار است تا جایی که زندگی بدون رنگ قابل تصور نیست. یکی از کیفیات بارز و ملموس اشیا و پدیده های جهان، رنگ است. از زمانی که قوه بینایی بشر به موازات رشد و تکوین سیستم فکری وی به فعلیت در آمد، قدرت پیدا کرد از رنگ به عنوان عاملی در ایجاد تمایز و تشخیص وجوه اشتراک و همچنین اختلاف اشیا استفاده کند. رنگ تدریجاً نزد بشر اولیه جنبه ای سمبولیک یا نمادین یافت. بدین معنا که بسیاری از اقوام بشر برای هر رنگی رمز ویژه ای وضوع کرده بودند، که در صورت آشنایی با آن رمزها، مخاطبان آنها می‌توانستند مفاهیم مربوط را به سهولت دریافت کنند. برای نمونه در ایران باستان، سیاه، رنگ تاریکی و دنیای اهریمن بود. رنگی بود که ناخودآگاه شب را به خاطر مردم می آورد. و شب نیز به نوبه خود برای بشر احساسات نامطلوبی چون وحشت، رعب و اضطراب و … را به همراه داشت. حال آنکه سفید، رنگ روز و روشنایی بود. رنگی بود که مفاهیمی چون پاکی، صفا و خلوص و قداست را در نظر مردم تداعی می کرد.
رنگها خواه به طور جداگانه و خواه در ترکیب با یکدیگر، تأثیرات متفاوتی بر روح و روان آدمی باقی می گذارند. در واقع تأثیرات رنگها و احساساتی که در اثر مشاهده آنها در انسان ظاهر می شود، آنچنان است که امروزه رنگ در روانکاوی اشخاص بویژه کودکان در حکم یکی از عوامل اساسی تلقی می شود. رنگ و تصویر بیش از هر چیز دیگر ذهن کودک رابه خود جلب می کند برای درک رنگ و تصویر کافی است که چشم او ببیندو برای خلق آن کافیست که کودک دست در رنگ کند و بر روی کاغذ بمالد رنگ وسیله ای است که کودک آرزوها و پیامهای خود را در قالب آن بیان می‌کند.(دوالو، ۱۳۷۱، ص۱)

 

فهرست مطالب

 

فصل اول : مقدمه

 

مقدمه ۱
بیان مسئله  ۴
هدف پژوهش  ۴
اهمیت موضوع  ۴
فرضیات پژوهش  ۵
متغیرهای اساسی پژوهش ۵
تعاریف عملیاتی  ۶

 

فصل دوم : پیشینه تحقیق

 

مفهوم رنگ  ۸
پیدایش رنگها  ۱۱
دسته بندی رنگها  ۱۴
رنگ شناسی کودکان  ۲۱
رویت رنگ  ۲۵
طبیعت رنگها  ۲۶
آمیزش رنگها  ۲۷
اختلالات رویت رنگ ۳۰
فیزیولوژی رنگ  ۳۲
تقویت درک رنگ  ۳۳
حافظه ۳۴
رشد حافظه در نوباوگی ۴۰
حافظه چیست ؟  ۴۲
انواع حافظه  ۴۶
حافظه کوتاه مدت  ۴۷
حافظه بلند مدت  ۴۹
اندازه گیری حافظه (یادآوری با فرایندشناسی بازآموزی)  ۵۳
حافظه سازنده  ۵۶
عوامل موثر بر یادگیری وتقویت حافظه ۵۷
تداعی اندیشه ها  ۵۹
درباره فرایند به خاطر سپردن ۶۱
حافظه و فراگیری  ۶۳

 

فصل سوم : روش اجرای تحقیق

 

جامعه آماری  ۶۹
روش تحقیق  ۶۹
نمونه ۶۹
حجم نمونه  ۶۹
روش نمونه گیری  ۷۰
عنوان       صفحه
ابزار تحقیق  ۷۰
روش و چگونگی اجرا ۷۰
روش آماری  ۷۱

 

فصل چهارم : تجزیه و تحلیل

 

جدول شماره ۱ و ۲ برای گروه رنگی و بازشناسی همراه با نمودار ۷۳
جدول شماره ۳ برای گروه سیاه و سفید همراه با نمودار  ۷۴
جدول شماره ۴ برای بازشناسی گروه سیاه و سفید همراه با نمودار ۷۵

 

فصل پنجم : بحث و نتیجه گیری

 

خلاصه مطالب  ۸۲
محدودیتهای پژوهش و پیشنهادات
منابع

 

قیمت فایل ۴۹,۰۰۰ تومان

 

خرید آنلاین پایان نامه رشته روانشناسی ارزیابی اثرات رنگ بر حافظه دانش آموزان دبستانی

 

توجه : تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 

جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید.

افزودن نــسخه صوتی

افـــزودن تصویر

افزودن برچسب

نــظرات کاربــران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.