مقاله کامل فرکانس

 

بَسامَد، تَواتُر یا فرکانس ( frequency) به اندازه‌گیری تعداد دفعاتی گویند که یک رویداد تناوبی در واحد زمان اتفاق می‌افتد. برای محاسبه بسامد باید یک بازه زمانی را مشخص کرده، تعداد رخ دادن یک رویداد را در آن بازه زمانی شمرده و سپس این شماره را بر مدت آن بازه زمانی تقسیم کرد. راه دیگر محاسبه بسامد، اندازه‌گیری زمان میان دو رویداد پیاپی (تناوب) و سپس اندازه‌گیری بسامد به عنوان وارونه این زمان است: رابطه بسامد به این گونه‌است:

 

f = \frac{1}{T}

 

در این فرمول T همان تناوب است.

 

فرکانس اندازه گیری تعداد تکرار اتفاقی در واحد زمان است. برای محاسبه فرکانس بر روی یک بازه زمانی ثابت، تعداد دفعات وقوع یک حادثه را در آن بازه می شماریم و سپس این تعداد را بر طول بازه زمانی تقسیم می کنیم. پس ازفیزیک دان آلمانی هاینریش رودولف هرتز، در سیستم واحدهای SI فرکانس با هرتز(Hz) اندازه گیری می‌شود. یک هرتز به این معنی است که یک واقعه یک بار بر ثانیه رخ می‌دهد.

 

واحدهای دیگری که برای اندازه گیری فرکانس بکار می‌روند به این شرح هستند: سیکل بر ثانیه، دور بر دقیقه(rpm). سرعت قلب توسط واحد ضربان بر دقیقه اندازه گیری می‌شود. یک روش جایگزین برای محاسبه فرکانس، اندازه گیری زمان بین دو رخداد متوالی حادثه‌ای است (دوره تناوب) و سپس محاسبه فرکانس به صورت عددی متقابل این زمان مانند زیر:

 

f = \frac{1}{T}

 

کلمات کلیدی:

 

رادیوآماتور
فرکانس
طیف الکترومغناطیسی
اسکنرها یا دستگاههای بی سیم
مدولاسیون

 

مقدمه

 

امروزه و در عصر پیشرفت تکنولوژی، کاربرد و استفاده از طیف‌های فرکانسی و امواج رادیویی در حال گسترش روزافزون است. مهم‌ترین مزیت این فناوری کاهش حجم اتصالات و وسایل رابط همچون سیم‌ها و کابل‌ها هستند که در نتیجه موجب کاهش چشم‌گیر هزینه‌ها می‌گردند. به طوری که روابط بدون سیم جایگزین مطمئن آنها می‌شوند.
ارتباطات به وسیله امواج رادیویی، برپایه قوانین فیزیک و انرژی امواج الکترومغناطیسی استوار است. بدین منظور برخی مفاهیم اولیه مربوط به این موضوع را به اجمال از نظر می‌گذرانیم.

 

* همه ما تاکنون عباراتی نظیر UHF, VHF, AM, FM و … را شنیده‌ایم. فضای اطراف ما آکنده از امواج رادیویی است که در تمام جهات در حال انتشار و عبور و مرور می‌باشند. اصولا یک موج رادیویی یک موج الکترومغناطیسی می‌باشد که معمولا توسط آنتن منتشر می‌گردد. امواج رادیویی دارای فرکانس‌های مختلفی هستند، که برحسب کاربری مطابق با استانداردهایی تقسیم‌بندی شده‌اند. در آمریکا FCC کمیته ملی ارتباطات مسئولیت مدیریت و تصمیم‌گیری در مورد تخصیص طیف‌های فرکانسی و صدور مجوز و یا تعیین استانداردها را برعهده دارد.

 

امواج رادیویی در هوا با سرعتی نزدیک به سرعت نور انتقال می‌یابند. این امر یکی از مهم‌ترین مزایای این فناوری می‌باشد که نقش بسزایی در تسریع ارتباط به عهده دارد. واحد اندازه ‌گیری فرکانس رادیویی hertz “هرتز” یا “سیکل بر ثانیه” است و برای فرکانس‌های بزرگ‌تر، جهت خواندن و نوشتن از عباراتی مانند KHz “کیلوهرتز”، MHz “مگا هرتز” و … استفاده می‌شود. در جدول  تقسیم بندی فرکانس‌ها برحسب واحد آمده است.امواج رادیویی دارای فرکانس‌ها و باندهای مختلفی هستنتد، به وسیله یک گیرنده مخصوص رادیویی شما می‌توانید، امواج مربوط به همان گیرنده را دریافت نمایید. برای مثال زمانی که شما مشغول گوش دادن به یک ایستگاه رادیویی هستید، گوینده فرکانس ۹۱.۵ MHz و باند FM را اعلام می‌کند. رادیوی FM شما تنها می‌تواند گستره فرکانسی تخصیص یافته مربوط به خود را دریافت نماید.Wavelength یا طول موج یک سیگنال الکترومغناطیسی با فرکانس یا بسامد آن رابطه معکوس دارد، بدین معنی که بالاترین فرکانس کوتاه ‌ترین طول موج را دارا می‌باشد. در کل سیگنال‌های با طول موج‌های بلند تر مسافت بیشتری را می‌پیمایند و از قابلیت نفوذ بهتری در میان اجسام در برابر سیگنال‌های دارای طول موج کوتاه برخوردارند.

 

فهرست

 

مقدمه ۸
رادیوآماتور کیست؟ ۱۱
تجهیزات موجود در یک ایستگاه رادیوآماتوری و نحوه برقراری ارتباط ۱۸
اختراع و تاریخچه ۱۹
.  ماهیت امواج رادیویی ۲۴
نحوه برخورد امواج رادیویی با بافتها ۲۶
تناوب است. ۳۱
فرکانس امواج ۳۲
فرکانس های آماری ۳۲
مثال ها ۳۳
مقدمه ۳۴
تاریخچه ۳۵
مکانیسم عمل ۳۷
کاربردها ۳۸
رادار در طبیعت ۴۱
طیف الکترومغناطیسی ۴۴
دید کلی ۴۴
کاربرد و بررسی طول موجهای مختلف طیف الکترومغناطیسی ۴۵
نحوه تولید امواج الکترو مغناطیسی ۴۶
لامپ سدیم ۴۷
چشمه‌های طبیعی ۴۸
چشمه‌های مصنوعی ۴۸
اندازه گیری ۴۹
دیدکلی ۴۹
دقت در اندازه گیری ۵۰
ارقام با معنی ۵۲
نمادگذاری علمی ۵۳
بعد اندازه گیری ۵۴
امواج الکترومغناطیسی ۵۵
دید کلی ۵۵
تعریف امواج الکترومغناطیسی ۵۶
گستره امواج الکترومغناطیسی ۵۶
یکاهای معروف فیزیک امواج الکترومغناطیسی ۵۷
طیف نمایی و امواج الکترومغناطیسی ۵۹
کاربرد‌های امواج الکترومغناطیسی ۶۰
آنتن های اندازه گیری و مونیتورینگ ۶۱
طول موج ۷۷
دید کلی ۷۷
موجهای صدا ۷۷
طول موجهای متفاوت ۷۸
طول موج و بسامد ۷۹
طیف الکترومغناطیسی ۷۹
کاربرد امواج ، طول موجهای متفاوت ۸۰
دامنه ۸۱
– فرکانسهای رادیویی: ۸۳
پویش کننده ها (اسکنرها یا دستگاههای بی سیم): ۸۷
: مدولاسیون ۸۹
مدولاسیون AM و FM در سرویس پخش همگانی ۹۱
* ماهیت روشهای مدولاسیون AM وFM 92
موج بلند  (lw):153-279 khz 95
موج متوسط (mw):530-1.710 khz 95
موج کوتاه (sw):2.300-26.100  khz 95
مدولاسیون FM 992
شکل (۲)نمایشگر سیگنالهای صوتی ۹۴
منابع ۹۵

 

قیمت فایل ۲۴,۰۰۰ تومان

 

خرید آنلاین مقاله کامل فرکانس

 

توجه : تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 

جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید.

محصولات پر فروش

پرفروش ترین کتاب های فروشگاه ما

دانلود کتاب زن بودن نوشتۀ تونی گرنت

کتاب زن بودن رویکردی استثنایی نسبت به زنانگی ترسیم می‌کند. به ز... 

دانلود کتاب بهترین سال زندگی تو

کتاب بهترین سال زندگی تو روشی اثبات شده برای رسیدن به اهداف بزرگ... 

زنان زیرک چرا مردان عاشق زنان زیرک می‌شوند؟

زنان ‌زیرک یا چرا مردها عاشق زنان زیرک می‌شوند؟ کتابی روان‌ ش... 

دانلود کتاب چگونه با هرکسی صحبت کنیم

دربارۀ کتاب دانلود کتاب چگونه با هرکسی صحبت کنیم: ۹۲ راهکار ساده برای ...