مقایسه وضعیت تولید واستخراج کرومیت در ایران وجهان

 

چکیده

 

امروزه ماده معدنی کرومیت نقش اساسی در صنایع متالوژی دارد.ماده معدنی کرومیت بعد از فراوری وذوب تبدیل به فروکروم شده  سپس در صنایع فولاد برای  مقابله با خورندگی مورد استفاده قرار می گیردهم اکنون بیش ۸۵ در صد  کرومیت استخراج شده از معادن دنیا برای تولید فروکروم در صنایع متالوزی استفاده می شود .طی سالهای اخیر استفاده ازکنسانتره کرومیت و فروکروم در دنیا روند صعودی پیدا کرده است به دنبال ان استخراج این ماده معدنی روند رو به رشدی داشته است.استخراج کانسار کرومیت در دنیا و ایران به دو روش روباز و زیر زمینی انجام  می  شود.

 

ولی روشها وفناوری مورد استفاده برای استخراج کرومیت   از سوی بزرگترین تولید کنندگان کرومیت در دنیاقابل مقایسه با تکنولوزیهای مورد استفاده در معادن ایران نیست.در ایرات اغلب معادن کرومیت با بیل وکلنگ استخراج می شود ولی در معادن کشورهای بزرگ تولید کننده ماده معدنی کرومیت   استفاده  از شاولهای با ظرفیت بالا مرسوم است.در این سمینار سعی شده است .وضعیت تولید واستخراج کرومیت در ایران وجهان با یکدیگر مقایسه شود.

 

کلمات کلیدی:
کرومیت
صنایع متالوژی
روش‌های استخراج کرومیت
تولید کرومیت در ایران وجهان

 

مقدمه

 

در ایران کرومیت برای اولین بار در km14 کاهک (منطقه‌ای در اطراف سبزوار) در سال ۱۳۱۹ کشف شد و سالیانه در حدود ۱۰۰۰ تن کرومیت از آن استخراج گردید، کرومیت استخراجی از معدن فرومد جهت تولید بی‌کرومات پتاسیم در کارگاه‌های سنتی و همچنین آجر نسوز مورد مصرف قرار می‌گرفت و مقداری نیز از کرومیت استخراجی صادر می‌شد، استخراج کرومیت از این معدن چند سالی بیشتر دوام نداشته و در طی سال‌های (۱۳۲۹-۱۳۲۳) این معدن تعطیل می شود در ابتدا استخراج کرومیت و صادرات آن بوسیله دولت انجام می‌گرفت و سپس شرکت‌های نیمه‌دولتی و خصوصی نیز این کار را در دست می‌گیرند، معادن کرومیت در برخی سال‌ها به دلایل اقتصادی تعطیل و همزمان با ترقی بازار جهانی و افزایش میزان تقاضا در آن، مجدداً اقداماتی جهت استخراج به عمل آمده و معادن دوباره تجهیز و راه‌اندازی گردیده‌اند. .]۱[

 

در سال ۸۵ بیش از ۳۰ معدن کرومیت   در حال بهره‌برداری در سطح کشور و در استان‌های خراسان، سمنان، فارس، کرمان و هرمزگان وجود داشت از این معادن  که در سال ۷۸حدود ۳۵۳۷۷۱ تن و در سال۸۵ معادل ۲۳۰۴۸۶ تن کرومیت استخراج شده است، کلوخه‌های استخراجی و سنگ جوری شده کرومیت بدون عملیات فرآوری خاصی  صادر  می‌شود، خاکه‌های کرومیت کم عیار در واحدهای فرآوری موجود در معدن فرآوری شده درواحدهای مختلف صنایع  مورد مصرف قرار گرفت، طی سال‌های اخیر میزان تولید این ماده معدنی روندی صعودی داشته، اما در سال ۷۹ به میزان قابل توجهی از تولید آن در کشور کاسته شده است. در ادامه به بررسی میزان تولید و روند آن و مشخصات واحدهای فرآوری خواهیم پرداخت.

 

تولید کرومیت در ایران در طی سال‌های (۸۵-۶۸) اگر چه دارای نوساناتی بوده، اما در مجموع دارای یک روند نسبتاً صعودی بوده است و از حدود ۷۶ هزار تن در سال ۶۸ به حدود ۲۳۰۴۸۶ هزار تن در سال۸۵ افزایش یافته است، که با توجه به افزایش تعداد معادن در حال بهره‌برداری امری طبیعی به نظر می‌رسد، با این وجودتولید کرومیت در سال ۷۹ با یک کاهش چشمگیری همراه بوده و به حدود ۱۶۱ هزار تن رسید، بیشترین میزان تولید در طی این سال‌ها به صورت کلوخه بوده و پس از آن تولید کرومیت به شکل خاکه و کنسانتره صورت گرفته است، بر این اساس رشد تولید در بخش معدن ، افزایش تولید کرومیت از جایگاه خاصی برخوردار است. متوسط نرخ رشد سالانه کرومیت طی سال (۸۴-۶۷)، ۲۱% گزارش شده است. .]۲[ حال در این سمینار در مرحله اول به مشخصات و وضعیت ذخایرکرومیت در ایران وجهان بعد به وضعیت تولید کرومیت در ایران ودر نهایت به مقایسه روشهای استخراج کرومیت در ایران وجهان اشاره خواهیم کرد.

 

فهرست مطالب

 

چکیده ۱
مقدمه ۲
۱-۱- مشخصات کرومیت ۴
مشخصات فیزیکی و مکانیکی ۴
جدول شماره ۱-۱ ویژگی‌های فیزیکی و مکانیکی فلز کروم (Cr) ]3[ 5
۱-۲- بلورشناسی و کانی‌شناسی کرومیت ۷
۱-۳- زمین‌شناسی کرومیت ۸
زمین‌شناسی و پراکندگی کرومیت در ایران: ۸
۱-۴- انواع کانسارهای کرومیت ۹
ب- تقسیم‌بندی بر مبنای شرایط تشکیل و ژنز: ۹
الف) کانسارهای تیپ لایه‌ای یا چینه سان: (Stratiform) 9
ب) کانسارهای تیپ انبانی یا آلپینی: (Podiform) 10
جدول شماره ۱-۲مقایسه خصوصیات کانسارهای کرومیت تیپ لایه‌ای و انبانی]۱۰[ ۱۱
صنایع مصرف کننده کرومیت: ۱۴
جدول۲-۱ : مصرف ظاهری پنج کشور عمده مصرف کننده سنگ و کنسانتره کرومیت(واحد: تن)]۱۳[ ۱۴
جدول شماره۲-۲ : مشخصات عمومی کرومیت در صنایع عمده مصرف کننده]۱۵[ ۱۶
۲-۲- مشخصات کمی و کیفی کرومیت در صنایع مصرف کننده ۱۶
۲-۳- صنایع مصرف کننده کرومیت در ایران ۱۹
میزان مصرف کرومیت ۱۹
ب) داخلی (ایران)]۲۲[ ۲۶
جدول شماره ۳-۲ : میزان تولید کرومیت (کلوخه و کنسانتره ) در استان‌های مختلف کشور]۲۲[ ۲۷
جدول ۳-۳: تعداد معادن فعال ایران از سال ۶۸ تا ۸۴ ۲۹
جدول شماره ۳-۴: مشخصات کلی معادن عمده در حال بهره‌برداری (فعال) کرومیت کشوردر سال۸۴]۲۳[ ۳۱
۴-۱-روش‌های اکتشاف کرومیت ]۲۴[ ۳۵
۴-۱-۱ -۲-روش‌های مغناطیسی: ۳۶
۴-۱-۱-۳- روش ثقل سنجی ۳۷
۴-۱-۲- روش ژئوشیمیایی: ۳۹
۵-۱- روش‌های استخراج کرومیت در ایران و جهان.]۲۵[ ۴۲
۵-۲- مقایسه وضعیت و جایگاه معادن کرومیت  کشور با وضعیت جهانی (میزان استخراج، سطح، تجهیز و تکنولوژی): ۴۷
۶-۱ تعیین میزان سرمایه‌گذاری، مدت و حجم عملیات کرومیت ۴۸
جدول ۶-۱: تجهیزات و فعالیت‌های سرمایه‌ای و هزینه آنها برای بهره‌برداری از یک ذخیره کرومیت]۲۶[ ۴۹
نتیجه گیری و پیشنهاد ۵۱

 

قیمت فایل ۳۵,۰۰۰ تومان

 

خرید آنلاین مقاله مقایسه وضعیت تولید واستخراج کرومیت در ایران وجهان

 

توجه : تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 

جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید.

محصولات پر فروش

پرفروش ترین کتاب های فروشگاه ما

دانلود کتاب زن بودن نوشتۀ تونی گرنت

کتاب زن بودن رویکردی استثنایی نسبت به زنانگی ترسیم می‌کند. به ز... 

دانلود کتاب بهترین سال زندگی تو

کتاب بهترین سال زندگی تو روشی اثبات شده برای رسیدن به اهداف بزرگ... 

زنان زیرک چرا مردان عاشق زنان زیرک می‌شوند؟

زنان ‌زیرک یا چرا مردها عاشق زنان زیرک می‌شوند؟ کتابی روان‌ ش... 

دانلود کتاب چگونه با هرکسی صحبت کنیم

دربارۀ کتاب دانلود کتاب چگونه با هرکسی صحبت کنیم: ۹۲ راهکار ساده برای ...