دانلود مقاله بررسی نقش و اهمیت اوراق مشارکت در اقتصاد ایران

کتابهای مرتبط

توضیحــات تاریخ ارسال : (دی ۶, ۱۳۹۴)

 

دانلود مقاله کارشناسی ارشد رشته اقتصاد بررسی نقش و اهمیت اوراق مشارکت در اقتصاد ایران

 

چکیده :

 

شرایط اقتصادی پیچیده و در حال تغییر امروزه چنین اقتضاء می نماید تا بنگاههای اقتصادی دائماً بدنبال روشهای نوین تامین مالی و متنوع تر نمودن پرتفوی خود باشند. از سوی دیگر نیز در طرحهای بزرگ که تامین مالی قابل توجهی را می طلبند ، موسسات اعتباری حاضر به پذیرش ریسک ناشی از سرمایه گذاری در این طرحها که بخش عمده ای از منابع آنان را مصروف خواهد داشت نمی باشند . بنا به این شرایط و  ضرورتها و در نظر گرفتن شرایط اقتصاد اسلامی که ایجاب می نماید راهکارهایی فراتر از روشهای تامین مالی موجود در اقتصاد ربوی ابداع و بکار گرفته شود ، اقتصاد دانان و فعالان بخش اعتباری بدنبال راهکارهایی برای رفع این معضل بوده اند.

 

بسیاری از این راهکارها و ابزارها چیز بدیع و جدیدی نبوده و پیشینه ای به قدمت تاریخ اسلام یا فراتر از آن نیز داشته اند که با بروز رسانی آنها و انطباق با شرایط روز می توان به نحو شایسته ای از آنها استفاده نمود. با توجه به اینکه کشور ایران نیز در زمره کشورهای مسلمان بوده ، بویژه پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی سعی در برقراری اقتصاد اسلامی و جستجو برای ایجاد ابزارهایی منطبق با موازین اسلامی بوده  است . نقطه آغاز رسمی این موضوع حذف بانکداری ربوی و تصویب قانون بانکداری بدون ربا در سال ۱۳۶۲ است. یکی از ابزارهای راهگشا در سنوات اخیر،  انتشار اوراق مشارکت است که می تواند منبع تامین مالی مناسبی برای بنگاهها و ابزار سرمایه گذاری  خوبی برای صاحبان سرمایه باشد. از سوی دیگـر فـروش اوراق مشارکت دولتی به عنـوان یک ابزار و سیاست پولـی انقباضی، گـزیـنه و راهکـاری برای جـمع آوری هرچـه بیشتر نقدیـنگی موجود و هدایت آن به سمت تولید می باشد.

 

مقاله پیش رو ضمن بررسی تاریخچه اوراق مشارکت در ایران، به بررسی نقش و اهمیت این اوراق در اقتصاد کشور، مشکلات، مقررات و سایر موارد مرتبط به این موضوع  می‌پردازد.

 

کلمات کلیدی :
اوراق قرضه
تامین مالی
اوراق مرابحه
اوراق مشارکت
بانکداری اسلامی

 

تعریف مشارکت :

 

“مشارکت” عبارت است از شریک شدن چند شخصیت حقیقى یا حقوقى با یکدیگر براى انجام کارى خاص. «اوراق مشارکت» نیز به هر گونه برگه اى گفته مى شود که نشان دهنده مقدار سهام معینى براى انجام کارهاى مشارکتى اقتصادى خاص می باشد . بر اساس قرارداد بین طرفین، مبلغ معینی براى این اوراق در نظر گرفته مى شود و افراد به هر اندازه که بتوانند در آن شرکت مى کنند. براى آن که این اوراق رسمیت قانونى پیدا کند، یک بانک یا یک مرکز اقتصادى این اوراق را از طرف مؤسسان شرکت مورد نظر چاپ مى کند و به خریداران تضمین مى دهد که اصل پول آنان و سود سرمایه شان پرداخت خواهد شد. اوراق مشارکت جزءاوراق بهادار است و در بازار سهام قابل خرید و فروش مى باشد، البته به شرط آن که در بازار سهام پذیرفته شود. نتیجه خرید اوراق مشارکت در نهایت، شریک شدن در کارهاى اقتصادى مورد نظر است.البته کار اقتصادى باید مشروع باشد. سود حاصل از کار انجام شده هم به نسبت مشارکت اعضا، تقسیم مى شود.

 

براساس قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت مصوب۱۳۷۶/۶/۳۰ ،اوراق مشارکت ،اوراق بهاداری است که با مجوز قانونی خاص یا مجوز بانک مرکزی ،برای تأمین بخشی از منابع مالی مورد نیاز به منظور ایجاد ،تکمیل و توسعه طرح های عمرانی –انتفاعی دولت مندرج در قوانین بودجه سالانه کشور یا برای تأمین منابع مالی به منظور ایجاد ،تکمیل و توسعه طرح های سود آور تولیدی ، ساختمانی و خدماتی ( به استثنای امور بازرگانی ) شامل منابع مالی لازم برای تهیه مواد اولیه مورد نیاز واحد تولیدی، توسط دولت، شرکتهای دولتی، شهرداری ها و موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی و موسسات عام المنفعه و شرکتهای وابسته به دستگاه های مذکور، شرکتهای سهامی عام و خاص و شرکتهای تعاونی تولید منتشر می شود و به سرمایه گذارانی که قصد مشارکت در اجرای طرح های یاد شده را دارند از طریق عرضه عمومی واگذار می گردد و مبتنی بر عقد مشارکت مدنی می باشد. ( ماده ۲ قانون )

 

فهرست مطالب

 

بررسی نقش و اهمیت اوراق مشارکت در اقتصاد ایران معصومه عباسی ۱
چکیده : ۲
کلمات کلیدی : ۳
تعریف مشارکت : ۳
علت پیدایش اوراق قرضه و مشارکت  : ۴
تاریخچه اوراق مشارکت در ایران : ۴
۱-نخستین سابقه مکتوب: ۴
۱۰- سیاستهای پولی و اعتباری در برنامه چهارم توسعه (۹۰-۸۵ ): ۷
مشخصات اوراق مشارکت: ۸
تفاوت های بین اوراق قرضه و اوراق مشارکت : ۸
هدف از انتشار اوراق مشارکت: ۱۰
علل جذابیت اوراق مشارکت : ۱۰
انواع اوراق مشارکت: ۱۲
عوامل موثر در انتشار اوراق مشارکت: ۱۳
نحوه ارائه اوراق مشارکت در ترازنامه: ۱۴
نتایج و پیشنهادات : ۱۶
ب: معیارهای اقتصاد کلان: ۱۷
منابع و مآخذ: ۱۸

 

قیمت فایل ۱۵,۰۰۰ تومان

 

خرید آنلاین مقاله کارشناسی ارشد رشته اقتصاد بررسی نقش و اهمیت اوراق مشارکت در اقتصاد ایران

 

توجه : تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 

جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید.

افزودن نــسخه صوتی

افـــزودن تصویر

افزودن برچسب

نــظرات کاربــران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.