دانلود مقاله بررسی عوامل گسترش پدیده قاچاق کالا و پیامدهای آن در کشور

کتابهای مرتبط

توضیحــات تاریخ ارسال : (دی ۶, ۱۳۹۴)

 

دانلود مقاله رشته علوم اجتماعی بررسی عوامل گسترش پدیده قاچاق کالا و پیامدهای آن در کشور

 

چکیده

 

قاچاق، پدیده شوم و مخربی است که صدمات فراوانی بر پیکر اقتصاد ملی کشور وارد و فعالیت اقتصاد رسمی و برنامه ها و سیاستهای کشور ما را تحت الشعاع قرار داده و دچار اختلال نموده لذا در این راستا متاسفانه مشکلاتی همانند کاهش تولید داخلی و افزایش بیکاری و کاهش سرمایه گذاری مولد و تقلیل کارآفرینی و همچنین کاهش درآمدهای عمومی دولت را به همراه داشته معهذا عوامل اقتصادی و غیر اقتصادی مختلفی در پدیده بروز قاچاق کالا و ارز نقش داشته که با توجه به ضرورت امر مطالعه دقیق در جهت مهار این پدیده خطرناک به عنوان یک نیاز علمی الزامی بنظر میرسد.

 

قاچاق کالا و بویژه فرآورده های نفتی پس از هدفمند نمودن یارانه ها متاسفانه کماکان استمرار دارد که در بخشی از این مقاله سعی شده به ارائه راهکارهای مناسب و کارآمد جهت مبارزه با این پدیده مخرب پرداخته شود .امروزه قاچاق منحصر به کالای خاصی نبوده و طیف بسیار گسترده ای را در بر میگیرد، قاچاق انسان ، مواد مخدر ، فراورده های نفتی ، اسلحه و مشروبات الکلی و سیگار و امثال آن از مصادیق بارز ضربات مهلک قاچاقچیان به اقتصاد ملی بوده که صدمات بسیار شدیدی راوارد نموده است .
از آنجا که همواره قاچاقچیان در محاسبه میزان سود و هزینه ها و خطرات قاچاق فراتر از انتظار اقدام می نمایند لذا با افزایش ریسک قاچاق ، قاچاقچیان تمایل کمتری بانجام آن خواهند داشت. بنابراین ضرورت دارد دولت در جهت مهارقاچاق تمهیدات لازم اتخاذ تا مشکل بیکاری و اشتغال افرادرفع و اقتصاد ملی نیز شکوفا شود..

 

کلمات کلیدی :
قاچاق
استغال
اقتصاد پنهان
سرمایه های ملی

 

مقدمه

 

قاچاق کالا معلول عوامل مختلفی بوده که مبارزه با آن نیازمند عزم ملی و توجه دقیق به شاخص های علمی دارد. تجارب قبلی نشان داده که در مبارزه با قاچاق کالا برخورد قضائی چندان مثمرثمر نبوده و در صورت توجه به راهکارهای فرهنگی و پیشگیرانه و ایجاد شغل نقش موثری در کاهش قاچاق خواهد داشت بدیهی است که تدوین قوانین و حمایت از تجارت و تولید داخلی و توجه به ارزشهای انسانی و اخلاقی موجب تامین امنیت عمومی بویزه در مناطق مرزی خواهد گردید .

 

متاسفانه موضوع واردات کالاهای تقلبی و غیر استاندارد و همچنین عدم توجه به مسدود کردن مرزها معضلات زیادی را برای کشور به بار آورده که فرآیند آن ناامنی در مرزها ؛ قاچاق کالاهای مصرفی و مواد مخدر و همچنین ورود اسلحه و مهمات و خروج کالاهای استراتژیک من جمله گندم ، پیاز زعفران و فرآورده های نفتی وغیره میباشداخیراً موضوع قاچاق نوشابه های الکلی ، انواع لوحهای فشرده ، تجهیزات پزشکی ، ابزارهای ارتباط از راه دور و ماهواره در دستور کار قاچاق فروشان حرفه ای قرار گرفته که در صورت استمرار شرایط فعلی بطور قطع امنیت ملی کشور نیز به خطر می افتد لذا مبارزه با این پدیده شوم نیز بصورت گسترده امری اجتناب ناپذیر خواهد بود .

 

هم اکنون قاچاق کالا و ارز با روشهای غیرقانونی توسط باندها و شبکه های قاچاق عمده به صورت یک جریان انحرافی انجام میگیرد که شناسایی این باندها نیز امری ضروری و حیاتی خواهد بود .خوشبختانه هوشیاری نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در جهت مبارزه با این امر خطیرتا حدودی موفقیت آمیز بوده که انشاء ا.. استمرار آن توسعه اقتصاد ملی کشور راتضمین مینماید. .

 

فهرست مطالب

 

بررسی عوامل گسترش پدیده قاچاق کالا و پیامدهای اقتصادی ، اجتماعی و امنیتی آن در کشور ۱
چکیده ۱
کلمات کلیدی : ۲
مقدمه ۲
مفهوم قاچاق ۳
تعریف قاچاق ۴
چگونگی انجام قاچاق ۵
علل انجام قاچاق ۵
قاچاق ، اقتصاد پنهان ۶
قاچاق فرآورده های نفتی ۷
چالشهای آینده هدفمندسازی یارانه ها و نقش آن در قاچاق ۸
تعریف اقتصاد زیرزمینی ۸
عوامل موثر بر قاچاق کالا ۹
آثار و پیامدهای قاچاق کالا بر اقتصاد کشور ۱۱
قاچاق و فرار سرمایه های ملی ۱۲
دامپینگ و قاچاق کالا ۱۳
قاچاق کالا علیه اقتصاد ملی ۱۳
گسترش اقتصاد زیرزمینی ۱۵
موقعیت ایران در زمینه مبارزه با قاچاق کالا ۱۶
اولویتهای مبارزه با قاچاق کالا ۱۷
سیاستهای مبارزه با قاچاق کالا ۱۸
قاچاق کالا و امنیت مناطق مرزی ۱۹
امنیت اقتصادی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ۲۰
نقش فناوری اطلاعات در میزان قاچاق کالا و مصرف کالای خارجی ۲۲
پیشنهادات و راه حلها ۲۳
منابع و ماخذ۲۹

 

قیمت فایل ۱۷,۰۰۰ تومان

 

خرید آنلاین مقاله رشته علوم اجتماعی بررسی عوامل گسترش پدیده قاچاق کالا و پیامدهای آن در کشور

 

توجه : تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 

جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید.

افزودن نــسخه صوتی

افـــزودن تصویر

افزودن برچسب

نــظرات کاربــران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.