دانلود مقاله ارزیابی زیست محیطی نیروگاه های برقابی کوچک ضرورت یا عدم ضرورت

کتابهای مرتبط

توضیحــات تاریخ ارسال : (اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۴)

ارزیابی زیست محیطی نیروگاه های برقابی کوچک ضرورت یا عدم ضرورت

 

چکیده :

 

همزمان با مطالعات فاز تفضیلی و اجراء نیروگاههای برقابی کوچک ، سازمان حفاظت محیط زیست مقرر نموده است که پروژه های برقابی  که در مناطق دارای شزایط زیستی قرار می گیرند بدون توجه به ابعاد و ظرفیت نصب ( زیر ۱۰۰ مگا وات ) باید از نظر زیست محیطی ارزیابی شده و در نهایت مجوز ادامه مطالعات و اجرا صادر گردد.

 

در این پژوهش تمامی اجزاء یک نیروگاه از نظر آلودگی زیست محیطی ( و تاثیرات بر محیط های فرهنگی ، اجتماعی و طرح های توسعه ) مورد بررسی قرار گرفته و مشخص گردید که اجراء این نیروگاهها حداقل اثرات منفی زیست محیطی را دارند که در طی طراحی اجزاء پروژه سعی در اجراء تمهیداتی جهت جلوگیریاز آن می شود و در مقابل اثرات مثبت عمده ای بر روی محیط های فرهنگی ، اجتماعی و طرح های توسعه خواهد داشت .

 

واژه های کلیدی
رودخانه
محیط طبیعی
محیط فیزیکی
محیط انسانی

 

مقدمه :

 

استفاده از انرژی آبی دارای قدمت زیادی است و بشر در مسیر تکامل خویش با آگاهی و شناخت از قوانین طبیعت توانسته است این انرژی عظیم را به استخدام درآورد . استفاده از نیروگاههای آبی بنا به دلایل متعدد به سرعت جای خود را در حیطه تولید انرژی الکتریکی باز نموده است . از جمله مهمترین این دلایل محدود بودن منابع سوختهای فسیلی ، امکان افزایش ارزش سوختهای فسیلی توسط صنایع تبدیلی ،عدم آلودگی محیط زیستناشی از انتشار گازهای آلاینده نیروگاههایی با سوخت فسیلی و وجود پتانسیل های عظیم می باشد.

 

به همین دلیل انرژی بدست آمده از نیروگاههای آبی جزء انرژیهای پاک محسوب شده و تکنولوژی بکار رفته نیز تکنولوژی پاک خواهد بود. به گونه ای که این تکنولوژی فرایندهایی را که از نقطه نظر تولید انرژی کارایی بیشتری دارند را ترکیب نموده و تولید مواد آلاینده را بدون ایجاد تغییر در شکل انرژی کاهش می دهد. با توجه به این جوامع بشری جهت برطرف ساختن معضلات زیست محیطی و یا اجتناب از ایجاد آنها آگاهی فزاینده ای یافته اند و با توجه به این مسئله که اثرات زیست محیطی بخش انرژی معمولاً بسیار زیاد است.

 

بشر به این نتیجه رسیده که تامین و حفظ امنیت انرژی عاملی جهت جلوگیری از تخریب محیط زیست ( که بالقوه در اثر استفاده از انرژی پدید می آید) خواهد بود. اولین نیروگاه آبی به منظور تولید برق بر روی رودخانه فورکس بخش آپلتن ( ایالت ویسکونسین آمریکا) در سال ۱۸۸۳ میلادی با دو واحد به قدرت ۲۵ کیلووات احداث گردید و در پی آن احداث این نیروگاهها در سراسر جهان رواج یافت به گونه ای که در حال حاضر بر اساس تخمین اولیه توان انرژی قابل استحصال در سراسر جهان ۲۶۱/۲ گیگاوات می باشد. برآوردهای کنونی نشان می دهد که نیروگاههای آبی کوچک مقیاس حدود ۱۰-۵ درصد کل نیروی برقآبی جهان را در بر میگیرند و با استقبال فزاینده ای در نقاط دور افتاده ( که امکان استفاده از خطوط انتقال نیرو وجود ندارد ) روبروست در کشور ما مطالعه و احداث نیروگاههای برقآبی کوچک در گذشته بعهده وزارت جهاد کشاورزی گذاشته شده بود ولی در حال حاضر بعهده شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران است .

 

همزمان با مطالعات پتانسیل یابی نیروگاههای برقآبی کوچک ( در مناطق دور افتاده ) سازمان حفاظت محیط زیست مقرر نمود که تمامی پروژه ها می باید دارای گزارش ارزیابی محیط زیست بوده و در نهایت مجوزاز آن سازمان دریافت نمایند. در این پژوهش ابتدا ضرورت وجود نیروگاههای برقآبی کوچک ذکر گردیده و سپس با توجه به سازه های لازم جهت تا سیس یک نیروگاه آلودگیها و مسائل زیست محیطی هر بخش به تفکیک مورد بررسی قرار گرفته است. و در نهایت با توجه به پاک بودن انرژی تولیدی پیشنهاد حذف روال اداری مربوط به ارزیابی واخذ مجوز گردیده است

 

فهرست

 

چکیده : ۱
واژه های کلیدی ۱
مقدمه : ۲
۱-ضرورت وجود نیروگاههای آبی کوچک : ۳
۲- اثرات زیست محیطی نیروگاههای برقآبی کوچک و تمهیدات کاهش اثرات : ۵
:(fore  bay) ج- حوضچه تعادل ۸
:pen  stock د-لوله پنستاک ۹
ه- نیروگاه : ۹
و- جلوگیری از اثرات زیست محیطی حین اجراء سازه ها: ۱۰
۴- جلوگیری: ۱۱
منابع: ۱۳

 

قیمت فایل ۴,۰۰۰ تومان

 

خرید آنلاین مقاله ارزیابی زیست محیطی نیروگاه های برقابی کوچک ضرورت یا عدم ضرورت

 

توجه : تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 

جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید.

افزودن نــسخه صوتی

افـــزودن تصویر

افزودن برچسب

نــظرات کاربــران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.