دانلود کتاب ترمینولوژی حقوق

کتابهای مرتبط

توضیحــات تاریخ ارسال : (تیر ۲۷, ۱۳۹۱)

با عرض پوزش از خدمت کاربران گرامی ” لینک دانلود به خواسته ی صاحب نشر پاک گردید “

 

دانلود کتاب ترمینولوژی حقوق – اصولاً آشنایی با واژه‌های تخصصی، یکی از ابزارهای فهم هر علم و دانش تخصصی است. شاید یکی از علت‌های انتشار فرهنگ تخصصی، فراهم آوردن امکان درک بهتر مفاهیم، واژه‌ها و اصطلاحات آن دانش برای فهم آسان‌تر متون تخصصی باشد.

در علم حقوق، واژه‌ نامه‌های تخصصی اهمیت بیشتری دارند؛ زیرا در این علم بر توجه به مفاهیم دقیق واژه‌ها در تفسیر مواد قانونی و استنباط احکام حقوقی تأکید به سزایی می‌شود
(به ویژه زمانی که مقتضیات و شرایط مربوط، ارائه یک تفسیر لفظی را ایجاب می‌نماید). به همین لحاظ بسیاری از حقوقدانان به تهیه واژه‌ نامه‌های تخصصی و حقوقی دست یازیده‌اند که شاید چشمگیرترین آن‌ها آثار استاد گرانقدر، جناب آقای دکتر محمد جعفر جعفری لنگرودی، باشد که احتمالاً برای نخستین بار ترمینولوژی حقوق و سپس دانشنامه حقوقی را انتشار داد و به صورت مبسوط به این موضوع پرداخت. ویژگی کار آقای دکتر لنگرودی ارائه تعاریف واژه‌های فقهی و حقوقی بوده، با این تفاوت که ایشان دامنه این اصطلاحات را به سایر علوم نیز تسری داده‌اند. ضمن آن که در ارائه این تعاریف الزاماً به متون پای بند نبوده و چه بسا تفسیر و برداشت خود را هم ارائه کرده‌اند. در هر حال باید گفت که انتشار واژه‌نامه‌های تخصصی و حقوقی، امری بسیار بدیع و در خور توجه است.

استفاده از واژه‌های تخصصی در قوانین و مقررات کشور، از یک سو و تفاوت زبان حقوقی با زبان محاوره‌ای، از سوی دیگر، سبب گردیده تا بسیاری از این واژه‌ها امروزه برای دانشجویان حقوق قابل درک و فهم نباشد. اهمیت تعاریف اصطلاحات حقوقی در استنباطات حقوقی به نحوی است که ناآشنایی به آن‌ها می‌تواند به نتایج نادرستی بینجامد.

افزودن نــسخه صوتی

افـــزودن تصویر

افزودن برچسب

نــظرات کاربــران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.