ترس از اشتباه کردن

توضیحــات تاریخ ارسال : (آذر ۶, ۱۳۹۰)

ترس از اشتباه کردن اغلب مردم از شکست ترس دارند. آنها می ترسند که مبادا دچار اشتباه شوند؛ زیرا تصور می‌کنند همین اشتباهات آنها را به شکست‌های بزرگ (شکست‌های رابطه‌ای، شغلی، تحصیلی و …) دچار می‌‌‌کند. برای غلبه بر این ترس، بهتر است با یک نگرش جدید آشنا شوید. به جای آنکه از اشتباهات خود بترسید، آنها را جشن بگیرید و با صدای بلند بخندید! شکستی که مهلک نباشد، می‌تواند به رشد خلاقیت کمک کند. حرکت جدید و نوآوری نیازمند ریسک‌پذیری است و در راستای آن همیشه احتمال شکست نیز وجود دارد. چرا باید خطاهایمان را جشن بگیریم.

باعث می شود بیشتر به آنها توجه کنیم

وقتی که اشتباهات خود را جشن می گیریم، در واقع پرونده آنها را باز نگه می‌داریم. اشتباهاتی که پنهان و پوشیده هستند، هیچ‌ گاه تصحیح نمی‌شوند؛ اما وقتی به طور واضح و شفاف دیده می‌شوند و مورد آزمایش قرار می‌گیرند، مشکل اصلی نمایان می‌شود و می‌توان از طریق آن بسیاری مسائل را حل کرد. وقتی که اشتباهات خود را مورد بررسی قرار نمی‌دهیم، در پی سلامت و سرزنش دیگران برمی‌آییم. انرژی مان هدر می‌ رود و هیچ موفقیتی در تصحیح مشکلات نخواهیم داشت.

اشتباهات ما بازخورد ارزشمندی دارند
گاهی اوقات اشتباهات ما جالب‌ تر از موفقیت‌هایمان هستند و می‌توانند بسیار سازنده‌تر نیز باشند.

اشتباهات نشان می‌دهند که ما ریسک پذیریم
افرادی که با احتیاط بازی می‌کنند، کمتر دچار اشتباه می‌شوند. ترس از اشتباه کردن انسان را فلج می‌‌کند و باعث رکود و سکون می‌شود. ممکن است از انجام هر کاری بترسیم؛ چرا که وحشت داریم مبادا دچار اشتباه شویم با جشن گرفتن اشتباهات وارد فعالیت شده و از بی‌حرکتی و رکود خارج می‌‌شویم و کاری انجام می‌دهیم.

با جشن گرفتن اشتباهات می‌فهمیم که گاهی اوقات اشتباه رخ می‌دهد
وقتی اشتباهاتمان را جشن می‌گیریم، به یاد می‌آوریم که ما بدنیستیم، بلکه فقط انسانیم. این اشتباهات پایان ما نیستند و باید تصحیح شوند.

همه اشتباه می‌کنند
چیزی به نام جامعه افرادکامل وجود ندارد. همه ما انسانیم و مرتکب خطاهایی می‌شویم. گاهی اوقات می‌توانیم به صورت گروهی وارد عمل شویم و اشتباهاتمان را جبران کنیم. وقتی که در پی سرزنش دیگران برمی‌آییم، هیچ‌گاه نمی‌توانیم وضعیت خود را بهبود بخشیم.

اشتباهات فقط زمانی رخ می‌دهند که ما به سمت هدف مشخصی در حال حرکت باشیم

وقتی که هدف و مقصدی در برابر خود نداریم، هیچ‌ گاه نگران آن نخواهیم بود که اهدافمان را از دست بدهیم. اشتباه کردن ثابت می‌کند که چیز گرانبهایی داریم و برای خود برنامه‌ای در نظر گرفته‌ایم.

با جشن گرفتن اشتباهات، کاری می‌کنیم که کوچک‌تر به نظر برسند
معمولاً وقتی که کسی اشتباهی می‌کند، دچار پشیمانی، ندامت و نگرانی می‌شود. با پذیرفتن اشتباهات خود، پشیمانی، افسون خوردن و نگرانی را از محیط پیرامون‌مان دور می‌کنیم و وقتی که از شر این احساسات راحت شدیم، می‌توانیم با نیروی بیشتری به رفع خطاها بپردازیم.

برای اشتباهات خود ارزش قائل شوید

همه افراد گاهی اوقات کارهای احمقانه‌ای انجام می‌دهند. کسی که فکر می‌کند هیچ‌ گاه حماقت نکرده، خود بزرگ‌ ترین احمق‌هاست! اگر به گذشته خود برگردید، به چند مورد برخورد می‌کنید که کار احمقانه‌ای از شما سر زده است؟همه ما تظاهر می‌کنیم که هیچ‌گاه هیچ‌کار احمقانه‌ای نکرده‌ایم؛ در حالی که شاید تعداد حماقت‌هایمان حتی بیشتر از بقیه باشد. مردم در طول زندگی سعی می‌کنند خود را آنگونه که نیستند، نشان دهند و در نتیجه بخش مهمی از زندگی‌‌شان را از دست می‌دهند.

ترس از اشتباه کردن

بسیاری افراد هیچ‌گاه نمی‌رقصند، چون می‌ترسند مضحک به نظر برسند. ولی همین خنده‌ دار بودن گاهی اوقات بد نیست (اگر قرار باشد همیشه خنده‌ دار و مضحک به نظر برسید، احمق هستید). حالا کسی را تصور کنید که دلش می‌خواهد چند دقیقه‌ای بسکتبال بازی کند، ولی بازی کردن بلد نیست. هر بار توپ را به هوا پرت می‌‌کند، اصلاً از تور رد نمی‌شود. با تماشای او شاید این فکر به ذهن‌تان خطور کند که او مثل دلقک سیرک است و یا اینکه چگونه می‌تواند این بازی ناشیانه را نمایش بگذارد. ولی او خودش می‌گوید: «من مایکل جردن نیستم؛ مهم نیست که در قبال چند دقیقه احمق به نظر رسیدن، کمی از تفریحی که همیشه دوستش داشتم، لذت ببرم. این لذت بردن ارزشش را دارد؛ حتی اگر در نظر برخی مضحک به نظر برسم. وقتی که از ترس خنده دار به نظر رسیدن هیچ‌گاه نمی‌رقصید، خود را از لذت این سرگرمی و تفریح سالم محروم می‌کنید عده‌ای از مردم تصور می‌کنند که با انجام کاری ممکن است مضحک به نظر برسند. ولی وقتی آن کار را انجام می‌‌دهند، اصلاً مضحک نیستند. اگر نویسنده‌ای در اثر ترس ناشی از یک نقد منفی، دست از نوشتن بردارد، خود را از بسیاری پیشرفت‌ها و لذت‌ها محروم می‌کند. برعکس، اگر از نقدهای منفی استفاده کند، یاد می‌گیرد که تأثیرگذارتر بنویسد. برای افزایش احتمال موفقیت، برخورد راحتی با خطاها داشته باشید. تمرین کردن باعث پیشرفت می‌شود.

ترس از اشتباه کردن

اگر برای نخستین بار شکست خوردید، دوباره تلاش کنید. افرادی که در سنین بالای ۴۰ سال تصمیم به ادامه تحصیل می‌گیرند، جرأت و شجاعت بسیاری دارند. کودکی که در نخستین روز مدرسه به آرامی از پدر و مادرش خداحافظی می‌‌‌کند نیز شهامت زیادی از خود نشان می‌دهد. خلاقیت فقط زمانی رشد می‌کند که از اشتباهاتمان درس بگیریم. در چنین حالتی از خودمان نیز رضایت بیشتری خواهیم داشت. بنابراین دفعه بعدی که کار احمقانه‌ای از شما سرزد، سعی در پنهان کردن و تکذیب آن نکنید. آگاهی از حماقتی که کرده‌اید، باعث می‌شود خود را بیشتر بشناسید و افکار، احساسات، موقعیت‌ها و تصورات خود را بهتر شناسایی و اکتشاف کنید. شهامت یعنی تمایل به انجام کاری که از آن ترس دارید. مثلاً اگر از خوردن با صدای بلند می‌ترسید، یا از صحبت کردن در میان جمع واهمه دارید، این کار را انجام دهید. بد نیست حتی گاهی اوقات احمق به نظر برسید. این مسأله برای کاهش ترس شما لازم است. اغلب ما وقتی که اشتباهی می‌‌کنیم، از دست خودمان ناراحت می‌شویم، احساس شکست می‌کنیم و عصبانی می‌شویم. این واکنش‌ها طبیعی هستند، چرا که بدون اشتباه کردن هیچ‌گاه چیزی را یاد نمی‌گیریم. ولی با سعی دوباره، اشتباه مجدد و درس گرفتن از اشتباهات، بالاخره یاد می‌گیریم و یادگیری همیشه با رشد و بالندگی همراه است.

ترس از اشتباه کردن

با جشن گرفتن اشتباهات، فرهنگ حل مشکلات ترویج می‌یابد. وقتی با دید باز با اشتباهات روبه‌رو می‌شویم، جو سالمی را ایجاد می‌کنیم تا به صورت خلاقانه‌تری اشتباهات خود را برطرف و تصحیح کنیم؛ چرا که پنهان کردن اشتباهات باعث سرکوب خلاقیت در اثر ترس از شکست می‌شود. هر انسانی اشتباه می‌کند. این را بارها و بارها گفته‌ایم؛ اما همه ما توانایی آن را داریم که از اشتباهات خود درس بگیریم. با اتفاقات است که ما قوی‌تر و عاقل‌تر و با تجربه‌ تر می‌شویم. علاوه بر آن، آگاهی دیگران از اشتباهات ما و آگاهی ما از اشتباهات آنها باعث می‌شود که هر یک سعی کنیم اشتباه دیگری را تکرار نکنیم. اشتباهات نشان می‌دهند که ما در حال یادگیری چیز تازه‌ای هستیم؛ چرا که معمولاً موفقیت‌ها در زمینه‌هایی که قبلاً از آنها آگاهی داشته‌ایم، به وجود می‌آیند؛ اما چنین موقعیت‌هایی رشد چندانی به همراه ندارند. در واقع آخرین قدم از یک سفر محسوب می‌شوند و کل سفر را در برنمی‌گیرند. در طول سفر همواره با خطاها و اشتباهات بسیاری روبه‌رو می‌شویم و همین باعث می‌شود که از سفر لذت ببریم. پس اگر برای یاد گرفتن، رشد و پیشرفت کردن ارزش قائل هستید، باید برای اشتباهات خود نیز ارزش قائل باشید.


دسته ها : روانشناسی

افزودن نــسخه صوتی

افـــزودن تصویر

افزودن برچسب

کتاب های مرتبط

پرفروش ترین کتاب ها

دانلود کتاب بهترین سال زندگی تو

کتاب بهترین سال زندگی تو روشی اثبات شده برای رسیدن به اهداف بزرگ در این کتاب، نشان‌تان می‌دهم که چگونه در چند ماه به چیزی برسید که بقیه در کل زندگی به آن می‌رسند. اگر انگیزه و شور فراوان برای دوباره طراحی‌کردن آینده‌تان دارید، این برنامه برای شماست. هر وقت از من درباره‌ی مهارت شماره‌ی […]

52 فروش
37,000 ریال
52 فروش

دانلود کتاب زن بودن نوشتۀ تونی گرنت

کتاب زن بودن رویکردی استثنایی نسبت به زنانگی ترسیم می‌کند. به زنان چهارچوب ذهنی صحیحی برای پیوند خوردن با مرد می‌دهد و به تفاوت‌های روانشناسانه و بیولوژیکی میان جنسیت‌ها می‌پردازد و حاوی مباحثی است که مخاطب آن فقط زنان نیستند، آگاهی تمامی زنان و مردان از مباحث این کتاب ضرورت امروز زیستن است. مقدمه مؤلف […]

43 فروش
59,000 ریال
43 فروش
زندگی نزیسته‌ ات را زندگی کن

دانلود کتاب زندگی نزیسته‌ ات را زندگی کن

در کتاب زندگی نزیسته‌ ات را زندگی کن (به انگلیسی: Living Your Unlived Life) روانشناس مشهور رابرت آ. جانسون فرضیه‌ای ساده ولی دگرگون کننده ارائه می‌دهد؛ هوش و استعداد نهفته و پرورش نیافته ما وقتی بطور کامل در زندگی بروز نداشته باشد، ممکن است به مشکلات بسیاری منتهی شود، مثل افسردگی، اختلافات زناشویی، مشکلات شغلی […]

26 فروش
49,000 ریال
26 فروش

دانلود کتاب سکوت سوزان کین

دربارۀ کتاب کتاب سکوت قدرت درون‌گراها در جهانی که از سخن گفتن نمی‌ایستد» کتاب سکوت در سال ۲۰۱۲ در آمریکا به چاپ رسید و در همان سال پرفروش ترین کتاب سال نیویورک تایمز/ واشینگتن پست/ لوس آنجلس تایمز/ NPR/ INDIE/هفته نامه ناشران آمریکا شناخته شد. همچنین موسسه آمازون آن را در لیست سه کتاب برتر […]

22 فروش
69,000 ریال
22 فروش

دانلود کتاب چگونه با هرکسی صحبت کنیم

دربارۀ کتاب دانلود کتاب چگونه با هرکسی صحبت کنیم: ۹۲ راهکار ساده برای رسیدن به موفقیت بزرگ در روابط آیا تاکنون اشخاص موفقی را تحسین کرده‌اید که به نظر می‌رسد آنچه را می‌خواهند در اختیار دارند؟ این اشخاص را می‌بینید که در جلسات تجاری و در مهمانیهای اجتماعی با اطمینان خاطر و اعتماد به نفس […]

20 فروش
30,000 ریال
20 فروش
تاملات در فلسفه اولی

دانلود کتاب تاملات در فلسفه اولی دکارت

تاملات در فلسفه اولی نام کتابی از رنه دکارت است که در آن به شرح نظرات خویش راجع به وجود نفس، خدا و هستی پرداخته‌ است. رنه دکارت در این کتاب همواره اندیشید که دو مساله مربوط به خدا و نفس ،  در صدر مسائلی است که باید آنها را با برهان فلسفی اثبات نمود  […]

18 فروش
20,000 ریال
18 فروش

دانلود کتاب مردی به نام اوه–فردریک بکمن

درباره کتاب : کتاب مردی به نام اوه–فردریک بکمن اثر «فردریک بکمن»، وبلاگ‌نویس سوئدی است که در مدت کوتاهی تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین رمان‌های جهان شد. این کتاب تا کنون به بیش از سی زبان ترجمه و منتشر شده است. اما استقبال از این کتاب تنها محدود به علاقه‌مندان به رمان نبود. سخت‌ترین منتقدان […]

15 فروش
39,000 ریال
15 فروش

نــظرات کاربــران

نظر شما درباره این صفحه چیست؟