بررسی علتهای انواع سر درد

توضیحــات تاریخ ارسال : (آذر ۶, ۱۳۹۰)

بررسی علتهای انواع سر درد یکی از شایع‌ترین شکایت‌های بیماری‌ها، سردرد است. اغلب علت آن خوش‌خیم است ولی در مواردی که غیرقابل تحمل می‌شود، نیاز به درمان جدی دارد. انواع سردردها عبارتند از سردردهای خوشه‌ای، سردردهای مزمن، سردردهای میگرنی، سردردهای تنشی، سردردهای بارداری و سردردهای صبحگاهی. دانشمندان پس از سال‌ها تحقیق و بررسی هنوز به علت واقعی بروز سردرد پی نبرده‌اند، اما دلایل بسیاری برای آن وجود دارد و آنها سعی می‌کنند با از بین بردن این دلایل و برخی روش‌های درمانی، سردردها را در میان مردم کاهش دهند.

سردردهای خوشه‌ ای

بررسی علتهای انواع سر درد یکی از شدید ترین و غیرقابل تحمل‌ ترین انواع سردردها، سردردهای خوشه‌ ای است که معمولاً در اطراف چشم‌ها احساس می‌شود. مدت زمان درد از نیم ساعت تا سه ساعت است؛ ولی حملات ناشی از سردرد خوشه‌ای شاید در طول شبانه‌ روز و حتی چندین هفته بارها تکرار شود. علت این نوع سردرد هنوز کاملاً مشخص نیست، اما می‌توان فعالیت غیرطبیعی سلول‌ها در ناحیه هیپوتالاموس مغز را عامل آن دانست. سردردهای خوشه‌ ای در میان آقایان بسیار شایع‌ تر از خانم‌هاست و زمان اوج آن ۲۰-۵۰ سالگی است. اغلب نیز شب‌ها به سراغ فرد می‌آید و نوشیدن الکل می‌تواند آن را تحریک کند.

بررسی علتهای انواع سر درد

در سردردهای خوشه‌ای درد غیرقابل تحملی در اطراف یک چشم ایجاد و کم‌کم به گونه‌ها نیز کشیده می‌شود. در این وضعیت چشم قرمز شده و از آن مرتباً اشک می‌ریزد. آبریزش بینی، حالت تهوع، کوچک شدن مردمک چشم و افتادگی پلک، از دیگر عوارض این نوع سردرد است. برای پیشگیری از این سردرد باید، از مصرف الکل و سیگار پرهیز کرد و حتماً از نعمت خواب منظم شبانه بهره‌ مند شد. برای درمان دارویی سردردهای خوشه‌ای مصرف «لیتیم» و «وراپامیل» مناسب است. استفاده از ماسک اکسیژن نیز کمک زیادی به کاهش سردرد خوشه‌ ای می‌کند. سایر داروهای مؤثر شامل: «ارگوتامین» و «سوماتریپتان» و «ایندومتاسین» هستند. سردردهای خوشه‌ ای در میان مردم شیوع زیادی ندارند و اغلب سیگاری‌ها و افراد دائم‌الخمر دچار آن می‌شوند. گاهی اوقات استنشاق اکسیژن خالص در مرحله اولیه بروز سردرد، درد را متوقف می‌کند. به هر حال برای رهایی از این سردرد مصرف داروها در کنار آن، پرهیز کامل از مصرف دخانیات و الکل و همچنین انجام فعالیت‌های تنش‌زا ضروری است.

میگرن

این نوع سردرد نیز همچون سردردهای خوشه‌ای بسیار شدید است و معمولاً در یک قسمت سر پدید می‌آید. این سردرد آنقدر شدید است که فعالیت روزانه فرد را مختل می‌سازد. در اثر میگرن فرد دچار حالت تهوع، استفراغ، اختلالات بینایی و ترس از نور می‌شود. افراد مبتلا به میگرن نمی‌توانند در برابر محرک‌های طبیعی مثل نور، صدا و حتی علائم درد واکنش نشان دهند و به همین دلیل میزان درد شدت می‌یابد. هنگام بروز میگرن، ساقه مغز دچار اختلال و عدم عملکرد مناسب می‌شود. ساقه مغز بخشی از مغز است که کنترل واکنش‌های مربوط به گرسنگی و تنفس را بر عهده دارد.

دفع سیگنال‌های ناخواسته نیز بر عهده این بخش از مغز می‌باشد که وقتی دچار اختلال می‌شود، سیگنال‌های اضافی و ناخواسته به مغز هجوم می‌آورند و مغز را از وجود بارهای اضافی پر می‌کنند. داروهای ضدتشنج، در میان تمام داروهایی که برای درمان سردردهای میگرنی استفاده می‌شوند، بیشترین کاربرد را دارند؛ ولی عوارضی از جمله خستگی و کوفتگی فیزیکی نیز به دنبال دارند.

سردردهای صبحگاهی

سردردهای صبحگاهی، هنگام صبح،موقع بیدار شدن از خواب بروز می‌کنند و عوامل محیطی باعث ایجاد آن می‌شوند. فشار زیاد، اضطراب و نگرانی بسیار، باعث به هم خوردن خواب شبانه فرد و ابتلای او به سردرد صبحگاهی شود. مدت این سردردها کوتاه است و حدود نیم ساعت بعد برطرف می‌شوند. سینوزیت شدید، فشار خون بالا و مشکلات تنفسی در حین خواب (آپنه) باعث به وجود آمدن آن می‌شوند. مصرف سیگار و الکل نیز آن را تشدید می‌کنند؛ لذا هنگام خواب، محیط خود را به گونه‌ای فراهم کنید که در آنجا احساس آرامش و راحتی کنید، استرس خود را کنترل نمایید و در صورت فشار خون بالا آن را مداوا نمایید.

سردردهای بارداری

این نوع از سردرد اغلب در سه ماهه نخست بارداری ظاهر می‌شود و تمام سر و پیشانی را درگیر می‌کند. به نظر می‌رسد تغییرات هورمونی و تغییرات جریان خون مغز در بدن ما عامل ایجاد این نوع سردرد باشد. پرهیز از کم‌خوابی، استراحت کافی، رژیم غذایی مناسب، انجام ورزش‌های سبک و دوری کردن از عوامل استرس‌زا به بهبودی این سردردها کمک می‌کند. در دوران بارداری، فرد در معرض سردردهایی مثل سردردهای میگرن و سردردهای ناشی از فشار خون بالا نیز قرار دارد.

مادرانی که در دوران بارداری دچار میگرن می‌شوند، ممکن است خطراتی از قبیل افزایش خطر لخته شدن خون در رگ‌های محیطی و سکته‌های قلبی و مغزی نیز آنها را تهدید کند. سردردهای ناشی از فشار خون بالا نیز با افزایش وزن به طور غیرعادی، تورم شدید دست و پا و وجود پروتئین در ادرار همراهند. این نوع از سردردها به طور ناگهانی بروز می‌کنند و اگر جدی گرفته نشوند، مادر دچار مسمومیت بارداری می‌شود که گاه به اغما نیز می‌انجامد.

سردرد تنشی

شایع‌ ترین نوع سردرد، سردرد تنشی است که بعدازظهرها و شب‌ها بیشتر می‌شود و معمولاً در افرادی که دچار افسردگی و استرس مزمن هستند، بروز می‌کند. گاهی اوقات شدت آن بسیار زیاد است و فرد قادر به انجام کارهای روزمره‌اش نیست. در این نوع سردرد، فرد احساس می‌کند سرش بسیار سنگین شده است و بیشتر درد در ناحیه پیشانی و اطراف چشم‌ها احساس می‌شود.

بررسی علتهای انواع سر درد

سردرد تنشی در اثر کشیدگی عضلات سر، گردن و صورت ایجاد می‌شود؛ اما عامل اصلی آن تنگ یا گشاد شدن رگ‌های مغز است که باعث فشار به دیواره رگ‌ها می‌شود. درد ناشی از سردردهای تنشی، ضربان‌دار است و موجب بی‌خوابی فرد مبتلا می‌شود برای پیشگیری از آن باید ۱) خواب کافی داشته باشید ۲) به برنامه غذایی‌ تان اهمیت بیشتری دهید. ۳) از مصرف الکل و سیگار خودداری کنید ۴) غذاهای نیتریت‌دار که ممکن است ایجاد حساسیت کنند، مصرف نکنید. ۵) از محیط‌های پر سر و صدا، گرم و شلوغ دوری کنید. ۶) به مدت طولانی در یک حالت ننشینید. ۷) استرس‌های خود را با مدیریت کاهش دهید.

طب سوزنی و رفع سردرد

بسیاری از مردم در گذشته، سردردهایشان را با طب سوزنی مداوا می‌کردند. این روش درمانی هنوز هم در میان مردم طرفداران بسیاری دارد و بسیار هم مؤثر است. مخصوصاً خانم‌های بارداری که دچار سردرد شدید می‌شوند و نمی‌توانند به خاطر موقعیت خود از مسکن استفاده کنند، می‌توانند با استفاده از روش طب سوزنی، از سردرد خود به میزان قابل توجهی بکاهند و یا آن را کاملاً برطرف کنند. مطمئن باشید که این روش ارزش امتحان کردن را دارد. سردردهایی که بر اثر خشم، ناراحتی، ترشح هورمون‌ها، استرس زیاد، مصرف الکل، مصرف برخی داروها ایجاد می‌شوند، با استفاده از شیوه قدیمی (طب سوزنی) قابل درمان هستند. بدن ما صدها نقطه دارد که می‌توان در این نقاط سوزن‌های ریزی را فرو برد و بسیاری از دردها را تسکین داد.

 

بررسی علتهای انواع سر درد

این کار باید حتماً توسط فرد متخصص و مجرب انجام شود. این افراد سوزن‌ها را در دست‌ها (از انگشت شست گرفته تا اولین انگشت)، پاها (اطراف انگشت شست پا) و حتی در کف سر و شانه‌ها فرو می‌برند. در طب سنتی توجه زیادی به پاکسازی بدن و دفع سموم اضافی شده است. به این ترتیب که اگر هر سال چند بار اقدام به پاکسازی بدن شود، بسیاری از تنش‌ها نیز از روح و فکر پاک شده و کمتر دچار سردرد می‌شوید. استفاده از روش پاکسازی بدن در کنار استفاده از طب سوزنی، نتیجه فوق‌العاده‌ای خواهد داشت.

روح خود را سبک کنید

سختی‌ها، مشکلات، غم‌ها و بدبختی‌ها از حقایق زندگی هستند که هیچ‌وقت نمی‌توان آنها را کاملاً مهار کرد و یا از آنها گریخت. به هر حال، بهترین راه، رویارویی با سختی‌های زندگی است. شما می‌توانید مثبت‌اندیش باشید، آرامش خود را حفظ کنید و با وجود سختی‌ها از زندگی لذت ببرید. این کار با استراحت خوب و مناسب، ریلکس کردن، مدیتیشن و یوگا میسر است. از خودتان بپرسید: «این مسأله با تمام سختی‌هایش آیا ارزش آن را دارد که تمام زندگی‌ام را نابود کند و من دیگر توان برخاستن نداشته‌ باشم» مسلماً نه! حتی اگر تمام درها بسته شوند، باز هم روزنه‌‌ای از روشنایی وجود خواهد داشت.

بررسی علتهای انواع سر درد

بررسی علتهای انواع سر درد – گاهی اوقات سختی‌ها و مشکلات آن چیزهایی نیستند که واقعاً وجود دارند، بلکه ما به آنها پر و بال می‌دهیم و بزرگ‌شان می‌کنیم؛ آنقدر که دیگر غیرقابل تحمل می‌شوند. در این‌گونه مواقع به جای سخت‌تر کردن شرایط، به دنبال راهی برای حل مشکلات باشید و اگر نمی‌توانید آنها را حل کنید، دست‌کم آسیب‌های ناشی از آنها را به حداقل برسانید. احساسات و افکار خود را بنویسید تا رها شوید. برای خود سرگرمی مناسبی بیابید، از زیبایی‌های طبیعت بهره‌مند شوید؛ حتی اگر فقط می‌توانید یک شاخه یا یک برگ را ببینید! مشکلات خود را با کسی که به او اعتماد دارید، در میان بگذارید. عضلات بدن خود را ماساژ دهید. با انجام این کارها احساس راحتی بیشتری خواهید کرد و مشکلات مثل قبل شما را از پای در نمی‌آورند. بخشی از سردردهای ما به این دلیل است که روش شاد زندگی کردن و لذت بردن از آن را نمی‌دانیم.

درمان

معمولاً از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی، استامینوفن و آسپرین برای تسکین درد استفاده می‌شود. اگر دچار درد عضلانی هستید، نقاط دردناک (گردن، سر و پشت) را آرام ماساژ بدهید. شب‌ها روی بالش مناسب بخوابید تا درد این نواحی کم‌تر شود. ورزش و یوگا را فراموش نکنید، چرا که تأثیر زیادی در کنترل این نوع سردردها دارند. شیوه‌های ریلکس کردن و اجتناب از موقعیت‌های استرس‌زا می‌تواند از وقوع سردرد جلوگیری کند. اما سردردهای تنشی اگر با استفراغ و تب، تاری دید، اختلال در تکلم، سستی دست و پاها، کاهش هوشیاری، حملات شدید و ضعف عمومی همراه باشند، باید جدی گرفته شده و حتماً به پزشک مراجعه شود.

بررسی علتهای انواع سر درد

افزودن نــسخه صوتی

افـــزودن تصویر

افزودن برچسب

کتاب های مرتبط

پرفروش ترین کتاب ها

دانلود کتاب بهترین سال زندگی تو

کتاب بهترین سال زندگی تو روشی اثبات شده برای رسیدن به اهداف بزرگ در این کتاب، نشان‌تان می‌دهم که چگونه در چند ماه به چیزی برسید که بقیه در کل زندگی به آن می‌رسند. اگر انگیزه و شور فراوان برای دوباره طراحی‌کردن آینده‌تان دارید، این برنامه برای شماست. هر وقت از من درباره‌ی مهارت شماره‌ی […]

52 فروش
37,000 ریال
52 فروش

دانلود کتاب زن بودن نوشتۀ تونی گرنت

کتاب زن بودن رویکردی استثنایی نسبت به زنانگی ترسیم می‌کند. به زنان چهارچوب ذهنی صحیحی برای پیوند خوردن با مرد می‌دهد و به تفاوت‌های روانشناسانه و بیولوژیکی میان جنسیت‌ها می‌پردازد و حاوی مباحثی است که مخاطب آن فقط زنان نیستند، آگاهی تمامی زنان و مردان از مباحث این کتاب ضرورت امروز زیستن است. مقدمه مؤلف […]

43 فروش
59,000 ریال
43 فروش
زندگی نزیسته‌ ات را زندگی کن

دانلود کتاب زندگی نزیسته‌ ات را زندگی کن

در کتاب زندگی نزیسته‌ ات را زندگی کن (به انگلیسی: Living Your Unlived Life) روانشناس مشهور رابرت آ. جانسون فرضیه‌ای ساده ولی دگرگون کننده ارائه می‌دهد؛ هوش و استعداد نهفته و پرورش نیافته ما وقتی بطور کامل در زندگی بروز نداشته باشد، ممکن است به مشکلات بسیاری منتهی شود، مثل افسردگی، اختلافات زناشویی، مشکلات شغلی […]

26 فروش
49,000 ریال
26 فروش

دانلود کتاب سکوت سوزان کین

دربارۀ کتاب کتاب سکوت قدرت درون‌گراها در جهانی که از سخن گفتن نمی‌ایستد» کتاب سکوت در سال ۲۰۱۲ در آمریکا به چاپ رسید و در همان سال پرفروش ترین کتاب سال نیویورک تایمز/ واشینگتن پست/ لوس آنجلس تایمز/ NPR/ INDIE/هفته نامه ناشران آمریکا شناخته شد. همچنین موسسه آمازون آن را در لیست سه کتاب برتر […]

22 فروش
69,000 ریال
22 فروش

دانلود کتاب چگونه با هرکسی صحبت کنیم

دربارۀ کتاب دانلود کتاب چگونه با هرکسی صحبت کنیم: ۹۲ راهکار ساده برای رسیدن به موفقیت بزرگ در روابط آیا تاکنون اشخاص موفقی را تحسین کرده‌اید که به نظر می‌رسد آنچه را می‌خواهند در اختیار دارند؟ این اشخاص را می‌بینید که در جلسات تجاری و در مهمانیهای اجتماعی با اطمینان خاطر و اعتماد به نفس […]

20 فروش
30,000 ریال
20 فروش
تاملات در فلسفه اولی

دانلود کتاب تاملات در فلسفه اولی دکارت

تاملات در فلسفه اولی نام کتابی از رنه دکارت است که در آن به شرح نظرات خویش راجع به وجود نفس، خدا و هستی پرداخته‌ است. رنه دکارت در این کتاب همواره اندیشید که دو مساله مربوط به خدا و نفس ،  در صدر مسائلی است که باید آنها را با برهان فلسفی اثبات نمود  […]

18 فروش
20,000 ریال
18 فروش

دانلود کتاب مردی به نام اوه–فردریک بکمن

درباره کتاب : کتاب مردی به نام اوه–فردریک بکمن اثر «فردریک بکمن»، وبلاگ‌نویس سوئدی است که در مدت کوتاهی تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین رمان‌های جهان شد. این کتاب تا کنون به بیش از سی زبان ترجمه و منتشر شده است. اما استقبال از این کتاب تنها محدود به علاقه‌مندان به رمان نبود. سخت‌ترین منتقدان […]

15 فروش
39,000 ریال
15 فروش

نــظرات کاربــران

نظر شما درباره این صفحه چیست؟