=
::: سـخـن روز : شجاعت یعنی : بترس ، بلرز ، ولی یک قدم بردار . .

موضوعات

تبلیغات

دانلود کتاب سفرنامه خانیکوف

نام نویسنده : نیکولای ولادیمیروویچ خانیکوف
مترجم : دکتر اقدس یغمائی - ابوالقاسم بیگناه
زبان : پارسی
تعداد صفحه : 352
قالب : PDF
حجم : 5.51 MB
دانلود کتاب سفرنامه خانیکوف
:::: توضیحات :
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 43 امتیاز
Loading...

ترجمۀ حاضر بخشی از پژوهشهای نیکولای ولادیمیر خانیکوف، جغرافیدان دانشمند روسی طی سفرهای او به ایران در سالهای ۱۸۵۸ و ۱۸۵۹ میلادی است که تحت عنوان « گزارش سفر به بخش جنوبی آسیای مرکزی» در مجموعه آثار این نویسنده راجع به ایران به چاپ رسیده است.

 

خانیکوف قبل از اقدام به کاوشهای علمی در شرق و مرکز ایران ، به کرات به کشور ما سفر کرده و علاوه بر آن سالی چند نیز به عنوان نمایندۀ سرکنسولگری روس در تبریز اقامت گزیده بود . وی در آن ایام وقت خود را صرف مسافرت به شهرهای مختلف ، مطالعۀ اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران و تعیین موغیت جغرافیایی مناطق اطراف حوزۀ ماموریت خویش می کرد . در سال ۱۸۵۲ از طریق سقز و بانه تا همدان پیش رفت و به اکتشافات جغرافیایی پرداخت و در مراجعت از راه بیجار به پایتخت رهسپار شد . در نقشه ای که با استفاده از روش علمی از وضعیت دریاچۀ ارومیه تهیه کرد ، برخی از کاستیهای نقشه هایی را که جهانگردان قبلی از این محل ترسیم کرده بودند ، بر طرف ساخت . ضمنان مناطق شمالی و شمال غرب ایران را سرتاسر در نوردید و در زمینۀ مختصات طبیعی این نواحی ، همواره با به کارگیری شیوه های علمی ، به مطالعات گسترده ای دست زد و موقعیت صحیح بسیاری از نقاط را روی نقشۀ ایران تعیین و شماری از اشتباهات کاشفان پیش از خود را تصحیح کرد ، ضمن آن که در زمینۀ نژاد شناسی بررسیهای ارزنده ای انجام داد . از سوی دیگر طی تمام این سالها به مطالعۀ خاطرات سفر و گزارشهای جهانگردان و نیز بررسی تحقیقات و کاوشهای آنها دربارۀ ایران ، به ویژه شرق و مرکز آن همت گماشته و با علاقه تام و کنجکاوی و وسواس علمی ستایش آمیزی آنها را مورد نقد و بررسی قرار داده بود ، به طوری که در اکتبر ۱۸۷۵ ، هنگامی که طرحی مبنی بر ضرورت اقدام به تحقیقات همه جانبه و گسترده ای در نواحی شرقی ایران را به انجمن جغرافیایی سن پترزبورگ ارایه داد و نظرات خود را در این مورد تشریح کرد ، نه تنها با منطقه بیگانه نبود ، که در نتیجۀ سالها تفحص عمیقا با آن آشنا شده بود .

 

با این ترتیب خانیکوف با شناخت کافی از ایران ، تکیه بر مطالعات و کاوشهای شخصی ، آشنایی کامل با دستاوردهای جهانگردان پیشین و نیز ارزیابی کیفیت کار آنها برنامه ای مدون و دقیق تنظیم کرد و در اواخر ژانویه ۱۸۵۸با کوله باری از داده ها و اطلاعات مفید و مجهز به ابزار و وسایل علمی متداول آن زمان ، همراه هیاتی مرکب از تنی چند از دانشمندان و متخصصان و دو نقشه بردار سفر علمی خود را از راه تفلیس به سوی ایران آغاز کرد ، که شرح مفصل آن موضوع این کتاب را تشکیل می دهد .

(0)(2)

نظرات کاربران (0)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

نظری ارسال نشده است.

خبرنامه وطن پی دی اف

با وارد کردن آدرس ایمیل تان در کادر زیر و تایید آن از طریق ایمیل آخرین کتابها را در ایمیل تان تحویل بگیرید :

تمامی حقوق این سایت متعلق به وطن پی دی اف می باشد.