::: سـخـن روز : شجاعت یعنی : بترس ، بلرز ، ولی یک قدم بردار . .

موضوعات

تبلیغات

دانلود کتاب سرگذشت زمین

نام نویسنده : جورج گاموف
مترجم : محمود بهزاد
زبان : پارسی
تعداد صفحه : 248
قالب : PDF
حجم : 8.35 MB
دانلود کتاب سرگذشت زمین
:::: توضیحات :
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 76 امتیاز
Loading...

اما دربارۀ خود زمین ، میتوان انتظار داشت که رفته رفته جامد ضخیمتر پیدا کند و موقعی مقاومتش به حدی رسد که در برابر هر تکانی ایستادگی کند تشکیل لایه های سطحی ، در این مرحله از تکامل زمین بالاخره پایان خواهد یافت و پس از آنکه آخرین کوهها ، تحت اثر باران شسته شدند ، سطح قاره ها صاف و مسطح باقی خواهد ماند . فقط وضع اصلی قاره ها و حوزه های اقیانوسها ، به عنوان خاطرۀ همیشگی تولد دختر سیارۀ ما دست نخورده باقی خواهد ماند .

 

مقدمۀ مولف

 

مولف این کتاب ، در کتاب قبلی خود یعنی پیدایش و مرگ خورشید کوشش کرده است که تصویری از جهان بی پایان کواکب و خانواده های عظیم آنها را بنمایاند . جهانی که خورشید ما در آن جرم سماوی مختصری بیش نیست و زمین نقطۀ ناچیزی است که فقط برای یک گردش علمی خیالی در عالم لایتناهی بمنزلۀ پایگاه مشاهده است .

 

اکنون یک ذره بین خیالی به دست بگیریم و این کرۀ تاریک کوچک را که سرنوشت ما را در دست دارد از نزدیک مطالعه کنیم . خواهیم دید که بقایای آتش جاویدان خورشید هنوز در زیر پای ما در حال اشتغال است و حکایت ایامی از گذشته ای را می کند که سیارِۀ ما از خورشید یعنی مادرش زاده شده بود و این تولد در نتیجۀ یک تصادم کوتاه ولی بسیار شدید خورشید با یک ستارۀ رهگذر صورت پذیرفته است . ما در محیط مریی قاره ها اثر عمیقی خواهیم یافت که زمین را همیشه به یاد تولد دختر منحصر بفردش یعنی ماه زیبا خواهد انداخت. مراحل تدریجی تکامل زمین را از دوران کودکی ، که حالت مذاب داشته است و دوران بلوغ که با وقوع آتش فشانهای شدید و برخاستن کوهها همراه بوده است و همچنین مرگ زمین در آیندۀ دور یعنی هنگامی که حرارتش را از دست می دهد به ترتیب دنبال خواهیم کرد . چگونگی پیدایش حیات یعنی عجیب ترین پدیده ای که زمین ما را از بزرگترین ستارگان جالبتر ساخته است .

 

مولف این کتاب در ضمن بحث راجع به تاریخ زمین ، قدمی فراتر می نهد و وارد مبحثی از علم می گردد که از تخصصش خارج می باشد . تنها عذری که میتواند برای این عمل بیاورد این است که وقتی که هنوز دانش آموز دبیرستان بود ، بر حسب تصادف کتاب کونان دویل را تحت عنوان دنیای گمشده مطالعه می کند و در حالی که سرگذشت پروفسور چالانجر در سرزمین غولهای ما قبل تاریخ جلب نظرش را می کند بیشتر از یکسال وقت خود را صرف دیرین شناسی می نماید . مولف در آن زمان می توانست یک دینوسورو یک گربه را از روی شکل انگشتان آنها تشخیص دهد .

 

فهرست کتاب

 

فصل اول : سن زمین

فصل دوم : حادثۀ فرخنده

فصل سوم : زمین دختری می زاید

فصل چهارم : خانوادۀ سیارات

فصل پنجم : سفری به سوی مرکز زمین

فصل ششم : برخاستن و نشستن کوهها

فصل هفتم : تکامل قاره ها

فصل هشتم : آب و هوای گذشته

فصل نهم : زندگی روی زمین

فصل دهم : نظری به آینده

(2)(0)

نظرات کاربران (0)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

نظری ارسال نشده است.

خبرنامه وطن پی دی اف

با وارد کردن آدرس ایمیل تان در کادر زیر و تایید آن از طریق ایمیل آخرین کتابها را در ایمیل تان تحویل بگیرید :

تمامی حقوق این سایت متعلق به وطن پی دی اف می باشد.