=
::: سـخـن روز : شجاعت یعنی : بترس ، بلرز ، ولی یک قدم بردار . .

موضوعات

تبلیغات

دانلود پایان نامه تاثیر و نقش آمریکا بر روابط اقتصادی سیاسی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان

زبان : پارسی
تعداد صفحه : 200
قالب : doc
حجم : 419 KB
دانلود پایان نامه تاثیر و نقش آمریکا بر روابط اقتصادی سیاسی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان
:::: توضیحات :
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 17 امتیاز
Loading...

 

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی تاثیر و نقش آمریکا بر روابط اقتصادی سیاسی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان (بصورت جامع و کامل  ۲۰۰ صفحه در قالب ورد)

 

چکیده:

 

جمهوری اذربایجان در سال ۸۲۲۸ با فروپاشی شوروی به استقلال رسید این کشور به جهت دارا بودن منابع و ذخایر غنی نفت و گاز پتانسیل ها و توانمندی های خاص در منطقه قفقاز جنوبی ، موقعیت ژئوپلیتیکی و جغرافیایی ویژه و داشتن مرز طولانی با ایران ، توجه قدرتهای فرامنطقه ای امریکا و اسراییل را بخود جلب کرد. بحران قره باغ و نابسامانی داخلی و اقتصادی سبب شد جمهوری اذربایجان کرایش به یک قدرت فرامنطقه ای و غربی جهت حل مشکلات خود کند که بهترین گزینه برای خود را برقراری روابط با ایالات متحده امریکا دانست . – روابط ایران و جمهوری اذربایجان به سبب همسایگی و اشتراکات فراوان به چندین سده می رسد.

 

روابط اقتصادی دو کشور به سالهای ۸۳۹۹ ۳ می رسد که ان زمان تحت سیطره شوروی بود وبعد از استقلال جمهوری اذربایجان ، ایران نخستین شریک تجاری اذربایجان بود .در سال ۸۳۳۹ روابط سیاسی دو کشور چند ماه پس از استقلال اغاز شد بدین ترتیب حتی سفارت ایران در باکو نیز جزو اولین سفارت خارجی در جمهوری اذربایجان بود . ایالات متحده امریکا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران همواره سعی بر به انزوا کشیدن ایران، تحریم و مهار ان را دارد و ایران، ایالات متحده امریکا را بزرگترین دشمن خود می داند . وجود امریکا در مرزهای شمالی ایران سبب گشته روابط دو کشور را دچار نوعی بحران و فراز و نشیبهایی کند . این پایان نامه با بررسی روابط اقتصادی سیاسی دو کشور سعی بر این دارد تا وجود و نقش امریکا بر سردی این – روابط را مشخص کند که بنظر می رسد امریکا با بازی تفرقه بیانداز و حکومت کن بدنبال اجرای سیاستها و اهداف خود است . باشد که این تحقیق بتواند بستر و زمینه های همکاری در تمام زمینه ها را برای دو کشور بخوبی شناسایی کند تا همانند ادامه روابط اقتصادی که روندی چشمگیر داشته همکاری سیاسی دو کشور را هم بسط دهد.

 

کلمات کلیدی:
سیاست خارجی
روابط اقتصادی سیاسی ایران و آذربایجان
نقش آمریکا بر روابط اقتصادی سیاسی ایران و آذربایجان

 

مقدمه

 

آذربایجان یکی از قدیمی ترین نقاط سکونت انسان به شمار می رود که آثاری از انسان )آزیخ آنتروپ( در آن کشف شده است. سرزمینی که امروزه جمهوری آذربایجان نام دارد. از زمان سکونت مادها در این مناطق )از زمان هخامنشیان ( تا دوره قاجاریه ، بخشی از قلمرو ایران بوده است و در نامیده می شد که پس از تسلط بلشویک ها در سال ۸۲۸۱ میلادی نام آذربایجان به » آران « طول تاریخ خود گرفت.پس از جنگ های طولانی ایران و روس با انعقاد معاهده گلستان در سال ۸۱۸۳ میلادی ایالت های باکو ، شیروان ،گنجه ،لنکران و دربند از ایران جدا شدند. در پی شکست مجدد ایران از روسیه در سال ۸۱۹۱ ، بر اساس معاهده ترکمنچای ایالت های ایروان ، نخجوان و بخش جنوبی تالش از پیکره ایران جدا گردیدند.جمهوری آذربایجان در سال ۸۲۲۸ با فروپاشی شوروی به استقلال رسید، کشور آذربایجان به عنوان بخشی از قفقاز ،در طول تاریخ از موقعیت جغرافیایی برتر و کلیدی برخوردار بوده و به سبب این موقعیت همواره در معرض توجه دولت ها و قدرت های بزرگ قرار داشته است .

 

موقعیت جغرافیایی و ذخایر نفتی این کشور و داشتن مرزهای طولانی با جمهوری اسلامی ایران باعث گردید کشورهای غربی از جمله آمریکا و اسرائیل توجه خاصی به آن نمایند و در این راستا با نفوذ در سامانه سیاسی حاکم بر این کشور زمینه های حضور و تسلط اقتصادی و نظامی خود را فراهم نمایند.کشور آذربایجان بخشی از جغرافیای جهان اسلام است و مردمان ساکن در این اراضی همواره در طول قرون و اعصار متمادی به تاریخ و فرهنگ خود پایبند بوده اند. پیروان دین اسلام در آذربایجان ۲۳/۴ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند که ۳۹ درصد آن شیعه مذهب و ۳۹ درصد نیز سنی) حنفی ( مذهب می باشد.

 

با توجه به آنچه گفته شد بخشی از تاریخ دو کشور مشترک بوده و مردم جمهوری آذربایجان با جمعیت آذری زبان کشورمان که بخش اعظم از جمعیت کشورمان را تشکیل می دهد دارای اشتراکات فرهنگی قومی و نژادی می باشند . ساکنان مناطق مرزی ایران و جمهوری آذربایجان دارای ارتباطات خانوادگی و عاطفی گسترده ای هستند.آذربایجان قبل از کسب استقلال خود با بحران قره باغ روبرو گردید به طوری که با گسترش جنگ در ایالت ناگورنور قره باغ واشغال بخشی از سرزمین آذربایجان توسط ارمنستان جمعیت زیادی از ساکنان آن آواره شدند و تلاش های به عمل آمده برای حل بحران تا کنون بی نتیجه بوده است .

 

دو کشور جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان می توانند با نزدیک نمودن دیدگاههای خود به یکدیگر با استفاده از توانایی های موجود به عنوان دو کشور مسلمان شیعه قدم های بزرگی را در راه توسعه هر چه بیشتر بردارند و با توجه به این که مسئولان جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده اند که حاضر هستند پیشرفتهای علمی و فناوری خود را در اختیار کشورهای همسایه ،منطقه جهان قرار دهند لذا مسئولان آذربایجان می توانند با توجه به مزیت های گوناگون موجود و مرزهای مشترک طولانی با برنامه ریزی صحیح بیشترین استفاده را برای پیشرفت کشورمان ببرند برای پایه ریزی ساختار روابط دو کشور در آینده به منظور تعامل هر چه بیشتر ، نیاز به شناخت دقیق یکدیگر می باشد که امید است این پایلن نامه بتواند منبع خوبی برای این امر باشد.

 

فهرست مطالب

 

مقدمه

 

فصل اول کلیات طرح

 

– طرح مسئله
– اهمیت موضوع و انگیزه انتخاب آن
– مدل تحقیق
– روش تحقیق
– سوالات تحقیق
– سوالات فرعی
– فرضیه های تحقیق ) بیان روابط بین متغیرهای مورد مطالعه(
– جامعه آماری
– برآورد حجم نمونه و روش نمونه گیری ) در صورت نمونه گیری (
– روش گرد آوری اطلاعات
– روش تجزیه و تحلیل
– متغییرها
– واژگان کلیدی
– محدودیتهای تحقیق

 

فصل دوم چارچوب نظری

 

مقدمه
–  مطالعات نظری

 

فصل سوم بررسی روابط سیاسی ایران و جمهوری آذربایجان

 

گفتار اول جغرافیای سیاسی
– موقعیت ژئوپلیتیکی جمهوری آذربایجان
– اهمیت موقعیت جغرافیایی جمهوری آذربایجان
– اهمیت استراتژیک جمهوری آذربایجان
– اهمیت جمهوری آذربایجان به عنوان کشوری در قفقاز
– مشکلات استراتژیک جمهوری آذربایجان
– اساس سیاستهای جمهوری آذربایجان
گفتار دوم تاریخچه روابط سیاسی ایران و جمهوری اذربایجان
– – )  ایران و جمهوری دمکراتیک آذربایجان )
– – )  دوره شوروی )
– دوره استقلال
گفتار سوم روابط ایران و آذربایجان
– الف عوامل موثر در روابط جاایران و جمهوری آذربایجان
– همسایگی ) عامل جغرافیایی(
– سوابق تاریخی و اشتراکات فرهنگی
ب(عوامل و بستر های ایجاد همگرایی میان ج ااایران و جمهوری آذربایجان
– در هم تنیدگی ژئوپلیتیکی دو کشور
– تعاملات فرهنگی، اجتماعی و مذهبی
– برخورداری از دین و مذهب مشترک
– افزایش سطح واقع گرایی در هیئت حاکمه جمهوری آذربایجان

 

فصل چهارم روابط اقتصادی ایران و آذربایجان

 

– سابقه تاریخی همکاری اقتصادی میان ایران و آذربایجان
– دوره پس از استقلال
– وجود پتانسیل مناسب برای همکاری اقتصادی
– وضعیت اقتصادی آذربایجان
– گزارش بانک جهانی در خصوص توسعه جمهوری آذربایجان
– وضعیت مبادلات بازرگانی و تراز تجاری
– صادرات ایران به جمهوری آذربایجان
– راهکارهای توسعه بازار
– تحلیل راهبردی
– بزرگترین شرکای تجاری جمهوری آذربایجان از لحاظ ارزش صادرات

 

فصل پنجم ماهیت و کیفیت روابط آمریکا و جمهوری آذربایجان

 

مقدمه
گفتار اول
( ناتو وقفقاز جنوبی
گفتار دوم
بررسی روابط خارجی و نظامی جمهوری آذربایجان و آمریکا
– گرایش های آمریکایی در آذربایجان
– روابط جمهوری آذربایجان با آمریکا
– برنامه همکاری نظامی آمریکا و جمهوری آذربایجان
– روابط جمهوری آذربایجان و ایالات متحده در سطح استراتژیک
گفتار سوم
– بررسی دلایل حضور ایالات متحده در منطقه قفقاز و جمهوری آذربایجان

نتیجه گیری
منابع و مآخذ

 

قیمت فایل ۱۴۹,۰۰۰ تومان

 

خرید آنلاین پایان نامه کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی تاثیر و نقش آمریکا بر روابط اقتصادی سیاسی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان (بصورت جامع و کامل 200 صفحه در قالب ورد)

 

توجه : تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 

جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید.

(0)(0)

نظرات کاربران (0)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

نظری ارسال نشده است.

خبرنامه وطن پی دی اف

با وارد کردن آدرس ایمیل تان در کادر زیر و تایید آن از طریق ایمیل آخرین کتابها را در ایمیل تان تحویل بگیرید :

تمامی حقوق این سایت متعلق به وطن پی دی اف می باشد.