دانلود مقاله نقش سیمای جمهوری اسلامی ایران در افزایش آگاهی مخاطبان در کاهش آلودگی هوا(از نظر کارشناسان محیط زیست و رسانه)

کتابهای مرتبط

توضیحــات تاریخ ارسال : (خرداد ۲۷, ۱۳۹۶)

نقش سیمای جمهوری اسلامی ایران در افزایش آگاهی مخاطبان در کاهش آلودگی هوا(از نظر کارشناسان محیط زیست و رسانه)

این تحقیق در پی آن است که با استفاده از نظر کارشناسان محیط زیست و رسانه به بررسی نقش سیمای جمهوری اسلامی ایران در افزایش آگاهی مخاطبان برای کاهش آلودگی هوا بپردازد و در نهایت الگوئی از چگونگی محتوا و ساختار برنامه‌های آلودگی هوا پیش روی برنامه‌‌سازان سیما و سازمان‌های متولی محیط زیست کشور بگذارد

چکیده:

این تحقیق در پی آن است که با استفاده از نظر کارشناسان محیط زیست و رسانه به بررسی نقش سیمای جمهوری اسلامی ایران در افزایش آگاهی مخاطبان برای کاهش آلودگی هوا بپردازد و در نهایت الگوئی از چگونگی محتوا و ساختار برنامه‌های آلودگی هوا پیش روی برنامه‌‌سازان سیما و سازمان‌های متولی محیط زیست کشور بگذارد. در این پژوهش با استفاده از روش کیفی و تکنیک مصاحبه عمیق به جمع‌آوری اطلاعات لازم از کارشناسان و برنامه‌سازان با سابقه حوزه محیط زیست پرداخته شده است. داده‌های اصلی در واقع پاسخ‌ها، نظرات و عقاید کارشناسان است و برای تحلیل داده‌ها از روش مقوله‌بندی و کدگذاری استفاده شده است.

نتایج این تحقیق بیانگر این واقعیت است که سیمای جمهوری اسلامی ایران نتوانسته به عنوان رسانه ملی و همگانی نقش خود را در افزایش اطلاعات مردم، برای رفع مشکلات زیست محیطی بویژه کاهش آلودگی هوا ایفا کند. در واقع آلودگی هوا فقط در مواقعی که هوا در شرایط هشدار، اضطرار یا بحران قرار گرفته تنها جنبه خبری پیدا کرده است.سیاست‌گذاری در روابط متقابل تلویزیون و سازمان‌های متولی آلودگی هوا، اولویت دادن به برنامه‌های زیست محیطی در سیما، تامین بودجه و امکانات، برجسته‌سازی و تبدیل کاهش آلودگی هوا به مطالبه عمومی، پیگیری مطالبات مردم، وجود مشاور محیط زیست در کنار برنامه‌سازان آلودگی هوا، توجه به همه اقشار مردم و تعیین نوع قالب، رویکرد، مدت و ساعت پخش برنامه با توجه به نوع مخاطب و پیام آلودگی هوا، توسعه زیر ساخت‌های شهری و هماهنگی بین پیام پخش شده از سیما و شرایط محیطی مخاطبان، اعلام وضعیت موجود آلودگی هوای شهر در هر بخش خبری، شرح وظایف شهروندان به زبان ساده و جلب مشارکت آنان، مهمترین نکاتی بود که توسط کارشناسان برای ایفای نقش تلویزیون در افزایش آگاهی مخاطبان در کاهش آلودگی هوا بیان شد.

واژگان کلیدی:

افزایش آگاهی

کاهش آلودگی هوا

سیمای جمهوری اسلامی ایران

مقدمه:

«سالهاست که محیط زیست هم از جنبه ضرورت و هم از حیث اعتبار مورد توجه دولت‌ها و ملت‌ها قرار گرفته و به دغدغه بسیار مهمی در فرآیند انجام فعالیت‌های بشری تبدیل شده است»(کریمی،۱۳۸۷، ص۷۱). اما در کشور ما نسبت به سایر کشورها مساله محیط زیست محروم قلمداد می‌شود و به تبع آن بحث اطلاع رسانی و آموزش با وسایل ارتباط جمعی هم کمتر مورد توجه مسئولان امر قرار گرفته است.آلودگی هوای شهر تهران، یکی از معضلاتی زیست محیطی است که سالیان سال است شهروندان و محیط زیست کشور را تحت تاثیر خود قرار داده و حتی از یک معضل شهری به یک معضل ملی مبدل شده، به نحوی که در قانون برنامه چهارم توسعه بطور مشخص به بحث آلودگی هوای شهر تهران و ۷ شهر آلوده دیگر توجه شده است (متصدی زرندی،۱۳۸۷،ص۱۳).

به طور طبیعی و با توجه به آموزه‌های جهانی در خصوص اهمیت و نقش آموزش شهروندان برای پیشگیری از تخریب محیط زیست شهری و کاهش پیامدهای رفتاری در مواجهه با محیط زیست  باید از وسایل ارتباط جمعی بهره لازم را برد و در این بین تلویزیون را شاید به جرات بتوان مهمترین رسانه جمعی نامید. رسانه‌ای که با قدرت فوق العاده‌اش قادر است مردم را ساعت‌ها به تماشا وادار سازد بدون آنکه گذشت زمان را متوجه شوند. قرن جاری را اندیشمند ارتباطات مارشال مک لوهان عصر وسایل الکترونیکی نامیده که بیشترین تاکیدش بر تلویزیون بوده است. او تلویزیون را سرور رسانه‌ها می‌دانست و عقیده داشت که تلویزیون است که در قرن جاری همه چیز را مشخص خواهد کرد. «تلویزیون از آنجا که با اکثر حواس آدمی سر و کار دارد، بیشترین تاثیر احساسی، عاطفی و از همه مهمتر اطلاعاتی را بر انسان می‌گذارد و در نمایشی کردن و ارزش دادن به وقایع، مهارت خاصی دارد» (دادگران، ۱۳۸۳، ص۱۲۱).در حال حاضر در اقصی نقاط جهان برای بهبود رفتار افراد جامعه با محیط زیست سه رویکرد مورد توجه است: رویکرد بازدارنده، رویکرد اخلاقی و رویکرد مبتنی بر آگاهی جمعی (کریمی،۱۳۸۷).

فهرست مطالب

چکیده۳

واژگان کلیدی:۳

Abstract4

مقدمه۵

چهارچوب نظری۷

نظریه برجسته سازی۷

نظریه کاشت۸

نظریه اشاعه نوآوری۹

نظریه شکاف آگاهی۹

روش تحقیق۹

جامعه مورد بررسی۱۰

حجم نمونه۱۰

نحوه نمونه گیری۱۰

ثبت و ضبط اطلاعات۱۰

تحلیل و تفسیر داده‌ها۱۱

یافته‌ها و نتیجه‌گیری۱۲

جدول۱-۵- تاثیر شکاف آگاهی بر اطلاعات آلودگی هوا۱۶

منابع۲۴

قیمت فایل فقط ۱۳,۰۰۰ تومان

خرید آنلاین مقاله مقاله نقش سیمای جمهوری اسلامی ایران در افزایش آگاهی مخاطبان در کاهش آلودگی هوا

توجه : تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

افزودن نــسخه صوتی

افـــزودن تصویر

افزودن برچسب

نــظرات کاربــران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.